Ne ez legyen a gyenge pontod!
Szinte mindenki ismeri Akhilleusz görög mitológiai alak történetét, akit újszülött korában a sarkánál fogva a Sztüx vizébe mártottak. A hős ezáltal halhatatlanná vált, viszont a sarka lett a gyenge pontja, melyet nem ért víz. Testünkben az Achilles-ín a lábszár hátsó részén (vádli) található izmokat köti össze a sarokcsonttal. Ez az egyik legnagyobb, de leggyakrabban sérülő inunk. Összehúzódásával segít abban, hogy járás közben felemeljük a lábfejünket a talajról, hogy lefelé hajlítsuk, hogy felemelkedjünk lábujjra.
Az Achilles-ín túlhúzódás esetén megrepedhet vagy elszakadhat. Főleg a szabadidősportot végző embereknél fordul ez elő. Az ínnek azon a részén történik általában, amely a sarokcsonthoz tapadás helyétől számított körülbelül 6 centiméter távolságon belül esik. Ez a szakasz a leginkább hajlamos a szakadásra, a gyenge vérellátása miatt, ami rontja a gyógyulási képességét is.
TÜNETEK
Ha az Achilles-ín részlegesen vagy teljesen elszakad, pattanó hangot hallhatunk, amelyet azonnali éles fájdalom követ a bokarész hátsó részében és az alsó lábszárban. Ezen a helyen duzzanat, véraláfutás is megjelenhet. Ez legtöbbször befolyásolja a megfelelő járás képességét is. A sérült képtelen a lábfejét lefelé hajlítani, nem tud lábujjra állni. Ritkán, de lehetséges, hogy az ínszakadásnak nincsenek jelei vagy tünetei.
OKOK
Repedést általában az ínban lévő nyomás hirtelen növekedése okoz, különösen az ugrással járó sportokban, zuhanás esetén, árokba lépve stb.
KOCKÁZATI TÉNYEZŐK
Az Achilles-ín szakadásának kockázatát növelő tényezők a következők:
– életkor – leggyakrabban középkorúaknál (30–40 év) történik meg;
– nem – férfiaknál akár ötször nagyobb valószínűséggel fordul elő, mint nőknél;
– sportág – gyakrabban esik meg olyan sportok esetén, amelyek futással, ugrással, valamint hirtelen indulásokkal és megállásokkal járnak – ilyen például a foci, a kosárlabda és a tenisz;
– testsúly – a fölösleges kilók leterhelik az inakat, amelyek így könnyebben sérülnek.

DIAGNÓZIS
A fizikális vizsgálat során az orvos megfigyeli az alsó lábszár érzékenységét, duzzanatát. Ha az ín teljesen elszakadt, lehet, hogy érezni is lehet a rést az ín tapintásával. Biztos diagnózis ultrahang vagy mágneses rezonanciás vizsgálattal állítható fel. Ezek fájdalommentes és ártalmatlan eljárások, melyek segítségével képeket hoznak létre a test szöveteiről.
KEZELÉS
A megrepedt vagy elszakadt Achilles-ín kezelése általában függ a sérült életkorától, a sérülés súlyosságától és a személy aktivitási szokásaitól is. Általánosságban elmondható, hogy a fiatalabb és aktívabb emberek, különösen a sportolók, a műtétet választják egy teljesen megrepedt Achilles-ín helyrehozására, az idősebbek inkább a nem műtéti kezelés mellett döntenek.
A sebészeti beavatkozás során a szakadt inat összevarrják. A szakadt szövet állapotától függően a sérült részt más inakkal is meg lehet erősíteni.
A nem sebészeti kezelés alatt a láb pihentetését, mankók használatát, a sérült terület jegelését, vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók szedését kell érteni. Az első néhány hétben a boka mozgásának megakadályozása érdekében gipsz vagy speciális csizma viselése szükséges. A nem sebészeti kezelés növelheti az újrarepedés esélyét, és a gyógyulás is hosszabb időt vehet igénybe. A legújabb tanulmányok kedvező eredményeket mutatnak a nem műtéttel kezelt embereknél is, ha idejekorán elkezdik a rehabilitációt.
REHABILITÁCIÓ
Bármelyik kezelési módszert választod, érdemes utána fizioterápiás gyakorlatokra járni a lábizmok és az Achilles-ín erősítése céljából. A legtöbb ember négy-hat hónapon belül visszatér a korábbi tevékenységeihez.