A vashiányos vérszegénység
A vas egy nélkülözhetetlen elem a számunkra. Megtalálható a vörösvérsejtekben, ahol a hemoglobin részét képezi. Felbecsülhetetlen szerepe van a vér oxigénszállításában. Mivel a szervezetünk nem képes az előállítására, ezért táplálékkal kell bevinnünk. Legnagyobb mennyiségben az állati eredetű élelmiszerekben fordul elő (hús, tej, tojás). A növények vastartalma szegényebb. Felszívódása a vékonybél kezdeti szakaszában történik, a bél nyálkahártyáján keresztül, majd az eritroblasztokhoz (fiatal, éretlen vérsejt) jut. A felhasználatlan vas elraktározódik (vastartalék). A vas a szervezetből a bőr és a nyálkahártya deszkvamációjával és vérzéssel távozik.
Vérszegénységről (anaemia) akkor beszélünk, amikor a szervezetben lecsökken a hemoglobin koncentrációja, s ennek következtében romlik az egész szervezet oxigénellátása. Többféle vérszegénységet tudunk megkülönböztetni. Fiatalabb életkorban a leggyakoribb ok a vashiány. A nem elegendő vas miatt csökken a vörös vértestek képződése, és ezzel együtt a vér oxigénszállító képessége. Vas nélkül az oxigén nem tud eljutni a sejtjeinkhez. Ez nem egy önálló betegség, hanem tünet, amelynek a hátterében mindig létezik valamilyen kiváltó ok. Nőknél gyakrabban fordul elő, mivel a menstruációs vérzés miatt a szervezet vasmennyisége valamennyivel alacsonyabb.
VASHIÁNYHOZ VEZETHET:
1. Elégtelen vasbevitel – Éhezés vagy szigorú vegetáriánus étrend miatt. Változatos táplálkozás mellett a vasbevitel általában megfelelő.
2. A vas felszívódási zavara – A vas az állati eredetű táplálékból könnyebben felszívódik, mint a növényiből. Az emésztőrendszer egyes betegségei felszívódási zavarokhoz vezethetnek, ilyen például a cöliákia vagy a krónikus bélgyulladás.
3. Hosszan tartó krónikus vérvesztés – Például a gyomor nyálkahártyájának gyulladása vagy gyomorfekély, aranyér, vesekő, húgyúti fertőzés során. Lányoknál, fiatal nőknél gyakran vashiányhoz vezet a bőséges menstruációs vérzés.
4. A szervezet megnövekedett vasszükséglete – Gyermekeknél és serdülőknél a gyors növekedés és fejlődés miatt megnövekedik a vasszükséglet. Terhesség és szoptatás idején is több vasra van szükség.
5. Daganatos megbetegedések – Egyes tumorok fokozott vasfelhasználással vagy vérvesztéssel járnak. Időseknél gyakori ok a végbélrák.
KLINIKAI KÉP
A tünetek közül leggyakoribbak: gyengeség, fáradékonyság, sápadtság, szívdobogásérzés, mellkasi fájdalom, nehézlégzés (főleg fizikai megterhelés során), alacsony vérnyomás, szapora pulzus, fejfájás, szédülés, a koncentrálóképesség csökkenése, nyelvégés, nyelési zavar, száraz bőr, hajhullás, törékeny körmök stb.
Ha a vashiány kialakulása fokozatosan történik, először az elraktározott vas mennyisége csökken, utána a vér vasszintje, majd a legvégén csökken a vörös vértestek száma. A tünetek majd csak akkor jelennek meg, amikor a hemoglobin koncentrációja 100 g/l alá esik.

DIAGNÓZIS
A tipikus tünetek mellett a laborvizsgálat rengeteg információt nyújt. A vérképben kevesebb a vörösvérsejtek száma és kisebbv a hemoglobin koncentrációja. A vérkenet segítségével betekintést nyerhetünk a vörösvérsejtek morfológiájába (méret, alak). A vas szintje a vérben alacsony, és kicsi a vastartalék. Miután bebizonyosodott, hogy vashiányos vérszegénységben szenvedünk, fontos kutatni a kiváltó ok után.
TERÁPIA
A kiváltó ok megszüntetése a legfontosabb. A hiányzó vasat vaskészítményekkel tudjuk pótolni, leggyakrabban tabletta formájában, szájon át. Azokban az esetekben, ha nem megfelelő a felszívódás, vénába adjuk. A vas mennyisége és a kezelés hossza a vérszegénység súlyosságától függ. A kezelés egy hosszú folyamat, általában több hónapig tart, amíg a szervezet vastartalékai fel nem töltődnek. Éhgyomorra ajánlatos bevenni, étkezés előtt legalább fél órával, mivel így a legjobb a felszívódás. A vas felszívódását segíti a C-vitamin. A vaskészítmények szedése során gyakoriak a mellékhatások: hányinger, hasfájás, székrekedés/hasmenés. Ezek idővel enyhülnek. A gyógyszer a székletet feketére festheti, de nem kell megijedni, ez egy ártalmatlan mellékhatás.