Vak-e a bél?
A vakbélgyulladás igen gyakran előfordul a 10–30 éves korosztályban, és az emberek körülbelül 10 százalékát érinti az élete folyamán. De mivel sajnos a felismerése nemcsak a laikusok, de a szakemberek számára sem egyszerű, sokszor kezeletlen marad, és később szövődményekhez vezethet. Tehát a bél nem vak, de mi sokszor igen.
MI IS TÖRTÉNIK VALÓJÁBAN?
Történetesen nem is a vakbelünk gyullad be, hanem annak csak egy része, az ún. féregnyúlvány, latinul appendix vermiformis. Éppen ezért is megfelelőbb, ha a latin appendicitis elnevezést használjuk, mert az tényleg a féregnyúlvány gyulladását jelenti. A gyulladás maga azért alakul ki, mert a féregnyúlvány bizonyos okoknál fogva elzáródik, sokszor ki sem derül, mi okozta az elzáródást. Tudnunk kell, hogy a féregnyúlvány tele van nyirokszövettel, ami az immunrendszerünk fenntartásáért felelős. Mivel a garatmandulák is nyirokszöveti párnák, kijelenthetjük, hogy a féregnyúlványunk a hasunk mandulája. Ebből pedig pontosan az következik, hogy mint a manduláink, úgy a féregnyúlványunk sem létfontosságú szerv, emiatt következmények nélkül eltávolítható a szervezetből. Ez majdnem igaz is...
LÁSSUK HÁT, MI IS TÖRTÉNIK VELÜNK OLYANKOR, AMIKOR BEGYULLAD A „VAKBELÜNK”!
Az előbb említett elzáródás következtében a féregnyúlvány nyálkahártyája, majd annak teljes fala begyullad, begennyesedik, a bélfal elhal és átfúródik. Ezt nevezzük perforálódott vakbélgyulladásnak. Ilyenkor a béltartalom sajnos a hasüregben végzi, és ott mindenféle károkat okoz. Semmiképp sem engedhető meg, hogy idáig fajuljon a helyzet, habár a tünetek sokszínűsége és az ebből következő diagnosztika hiányosságai miatt előfordulhat a betegség ilyen irányú alakulása.
A PANASZOK, AMELYEKRE FEL KELL FIGYELNÜNK
A féregnyúlvány-gyulladás első jele a fájdalom, amely a gyomorszáj tájékáról indul. Időközben ez a fájdalom átterjed a jobb oldali csípő felé, és ott váltható ki nyomás hatására. A fájdalom erősödik igen rövid idő alatt, hányinger és hányás, valamint hőemelkedés jár vele. Előfordulhat étvágytalanság, székrekedés vagy begyorsult szívverés is.
Terhes nőknél, mivel a féregnyúlvány átmenetileg helyet változtatott, az egész kórkép eltorzul, és nehezen ismerhető fel. Inkább feljebb jelentkezik a fájdalom, közelebb a has középvonalához.

Gyerekeknél és idős személyeknél furcsa módon jelenhetnek meg a tünetek, akár fájdalommentes lefolyással is, ami még inkább megnehezíti a betegség diagnosztizálását.
Ha a betegség eljut a perforáció szakaszába, hashártyagyulladás alakul ki, ami magas lázzal, izomvédekezéssel (reflexszerű izomfeszülés a gyulladás környékén) jár. Végül keringési elégtelenség és vérmérgezés alakulhat ki, ami halálos végkimenetelű is lehet.
MI IS AZ, AMI ALAPJÁN FELISMERHETŐ A BETEGSÉG?
Az orvos körültekintően elbeszélget a beteggel, és megvizsgálva gyanakodhat a féregnyúlvány gyulladásának lehetőségére. Ez általában akkor történik meg, ha egy adott pontban nyomás hatására fájdalmat érez a beteg, de más jeleket is tapasztalhat a vizsgálódó orvos. Az is tény viszont, hogy ez a jel nem mindenkinél tapasztalható, akkor sem, amikor ténylegesen vakbélgyulladás áll a panaszok hátterében, így gyakran nehéz felismerni a kóros folyamatot. Ebben segíthetnek különféle laboratóriumi vizsgálatok, ultrahangvizsgálatok stb.
MIT TEGYÜNK, HA ÉSZLELJÜK A TÜNETEKET?
Azonnal forduljunk orvoshoz! A szakember, miután megvizsgálja a beteget, általában sebészhez utalja, s az eltávolítja a beteg féregnyúlványt. Az operáció lefolyhat nyitott hasi műtét vagy akár laparoszkópiás eljárás formájában, amikor is néhány csövet juttatnak be a hasüregbe, s ezeken keresztül el tudják távolítani a féregnyúlványt, nagyobb műtéti bemetszések nélkül. A műtét után kötelezően antibiotikumos kezelésben részesül a beteg. A jó műtéti technikáknak köszönhetően ma már kicsi az esélye szövődmények kialakulásának. Vigyázzunk magunkra!