Az én ötvenhatom

Minden magát magyarnak nevező embernek ugyanazt jelenti ez az évszám: forradalom. De vajon a generációm tagjainak, nekünk, nekem mi mindent jelenthet ez az esemény? Csak egy tétel az érettségin történelemből, csak egy ünnep? Az Európa Kollégium lakójaként lehetőségem nyílt szerepet vállalni egy olyan színdarabban, amely megtanított arra, mi is volt 1956.

1956 októbere egy olyan dátum, ami bevéste magát a történelemkönyvekbe. Ez volt az a pillanat, amikor a magyarok fellázadtak a kommunista rendszer ellen, megmozdulásokat szerveztek, ki mertek állni az igazukért. Ami a legérdekesebb az egészben, hogy nem az akkori „felnőttek”, nem, hanem huszonéves gyerekek, akik egyetemista fejjel szervezkedtek a kormány ellen. Persze kezdetben csak az egyetem berkein belül, de egy pillanat alatt az utcán találták magukat, puskákkal és benzines palackokkal a kezükben, és harcoltak a ruszkik ellen. Sikertelenül. Sokan meghaltak még az utcán, otthon, de még többen az akasztófán, csak azért, mert OTT voltak. Aki életben maradt, az elment. Ez volt akkor. De ma mi van? Mit gondolunk mi erről az egészről? Csak egy dátum?

Sokunk fejében talán ott vannak még a Szabadság, szerelem vagy a Mansfeld című film képsorai. Csak ennyit jelentene nekünk? Hogy ott van Dobó Kata, Fenyő Iván meg még egy csomó híres magyar színész? Esetleg a végére eljutunk addig, hogy basszus, ezek kínozták és kivégezték őket. Vagy hogy lőttek egymásra agyatlanul: magyar ruszkit, ruszki magyart, magyar magyart? Azt sajnos nem tudom megmondani, hogy a mellettem ülőknek mit jelent mindez, de azt igen, mit jelent nekem. Az én ötvenhatom két hónapja megváltozott. Már nemcsak a filmeken keresztül látom az akkori világot.

Ahogy kihullt kezemből a lyukas zászló, rájöttem, hogy azok a lányok és fiúk, akik akkor és ott voltak, nem egyszerű diákok voltak. Hősök voltak. Igazi magyarok, akik mertek nemet mutatni a medvének. Mertek cselekedni, kiállni magukért, az igazukért. Mertek olyat tenni, amit sokan közülünk álmukban sem mertek volna véghezvinni. Ők viszont akkor és ott megcsinálták. Lehet, hogy csak a saját halálukat hozták közelebb, de ezzel együtt a nemzetünket is próbálták feléleszteni. Megértettem, hogy a nemzetünk szabadságát előrébb helyezték a saját életüknél.

Neked mit jelent 1956?

Galéria