AB OVO
Fotók: Brenner János
Vass Szabolcs Fészek című kiállításáról
A kishegyesi származású Vass Szabolcs állandó tartózkodási helye ma már Újvidék, ugyanis itt vállalt munkát is, valamint az Újvidéki Művészeti Akadémián folytatja tanulmányait. Szabolcs számos sikert ért el. Eredményesen szerepelt a Vajdasági Magyar Tudós Diákköri Konferencián, valamint a múlt évben ő tervezte meg a Philos nevű tudományos folyóirat arculatát. Kiváló összhang volt az alkotó és a lapkoncepció között, hiszen a folyóirat is még csak most kezdi feltörni a tojáshéját.
A tojással mint művészeti témával Weöres Sándor Tojáséj című verse kapcsán került kapcsolatba, a Jelfolyam tagjaként. Új perspektívából közelítette meg a már említett verset. Készített egy tojásszőnyeget, melynek koncepciója az volt, hogy a földön kaotikus rendszerben helyezte el a tojáshéjakat. A tárlat célja, hogy megsemmisítse a steril teret, és ha a látogatók belépnek a térbe, szétzúzzák a tojáshéjakat. Ez a mozzanat valamiféle reakciót generált az emberekben, tulajdonképpen megélték a történéseket, nem pusztán szemlélődtek. Vass úgy gondolta, hogy ez egyfajta szimbiózisként fogható fel, egyszerre vizuális és auditív jellegűvé varázsolta a tojásszőnyeget.

Vass kishegyesi kiállítása grafikákat tartalmazott és tojásra vetítést. Ismét megsemmisítette a steril teret, és egy kiszalmázott „baromfióllá” alakította át, az érdeklődők remek zenei aláfestés kíséretében nézhették végig a tárlatot. A szűk tér, a földön található tojások, a tömeg jelenléte, a megfelelően kiválasztott zenei alap, az emberek közelsége egy különleges aurát teremtett meg, mely harmonizált a tárlat tematikájával.

Mit jelenthet a fészek? Szabolcs elmondása szerint a fogalom az alkotó származási helyét foglalja magába, és kizárólag Kishegyesre vonatkoztatja, hiszen itt van igazán otthon, az igazi „fészkének” tekinti. Miért pont fészek? A fészekrakást a tojás, az új élet generálja. Fészekké bármi válhat, egy traktorgumi, egy doboz. Nem az a fontos, hogy esztétikus-e, hanem az, hogy harmónia uralkodjék benne. A fészek a biztonság megteremtője, az a hely, ahol oltalmat kapunk bármikor. Az alfája és ómegája az életének.

A tojás mikrokozmosza maga a fekete öntudatlanság, az embrió álma. Olyan erők dominálnak a tojáson belül, melyek a külvilág számára nem is érzékelhetőek. Ám Vass azzal, hogy nem mindig él a tökéletes vonalvezetéssel, helyeket hagy, megszünteti a rejtélyt, a tudatlanságot, és betekinthetünk a tojás belső szerkezetébe. Feltárja a tojásban uralkodó hatalmas erők viszonyrendszerét. A motívumok nemcsak mint díszítő elemek vannak jelen, hanem a lehetőségeket szimbolizálják, a még ki nem forrt életet.

Szabolcs munkái formalista jellegűek. A tojás grafikák kizárólag a formára összpontosítanak, ezért mert elszakadni a valósághű ábrázolástól. Az alkotó ugyanis kísérletezik, újat próbál ki, maradandót szeretne alkotni, keresi a megfelelő perspektívát. Alkotásaiban egyetlen egészben jelenik meg a harmónia és a nyugtalanság. A szimbólumok adhatnak magyarázatot a tojásban uralkodó kaotikus rendszerre. Mikor a tojás feszültségét nemcsak az üres helyekkel, hanem a szimbólumokkal együttesen generálja, akkor asszociáció segítségével tudjuk megérteni, hogy miféle folyamatok, erők kavarognak a tojás világában.