Vigyázat – napsütés!

Végre eljött a várva várt nyár, magával hozva az összes izgalmas tevékenységet – a strandszezont, tengerparti utazásokat, fürdést és napozást... A hűvös hónapokat követő hirtelen váltás azonban sokak egészségét próbára teszi, és ezt a hőmérséklet-ingadozást nemcsak az idősebb korosztály viseli nehezen, hanem a fiatalabb generációk is éppoly keservesen alkalmazkodnak az újonnan beköszöntő hőséghez.

Nem szabad szem elől téveszteni, hogy a téli öltözéktől megszabadulva számos tényezőre figyelmet kell fordítanunk a forró hónapok során. Ilyen faktornak tekinthető a sokak szerint ártalmatlannak tűnő rendellenesség, a napszúrás. Már maga a jelenség neve is utal az elváltozás eredetére, vagyis ez az állapot a többórás, tűző napon történő tartózkodás következtében alakul ki. Tudjuk, hogy az emberi szervezet a magas környező hőmérsékletre hőleadással reagál, aminek egyik legismertebb élettani mechanizmusa az izzadás. Ha azonban a szervezet már nem képes ily módon egyensúlyban maradni, káros folyamatok indulnak el.

Kiemelkedően fontos tényező a betegség kialakulásában a fejet érő napsütés, ilyenkor ugyanis a fej hőmérséklete jelentősen meghaladja a test hőmérsékletét. A fokozatosság nélküli hőemelkedés következtében felmelegszik az agy, a köznyelvben ezt hőgutaként emlegetjük. Ilyenkor megnövekszik a nyomás a koponyában, irritáció éri az agyhártyát, és megváltozik az agyat ellátó vérkeringés.

Napszúrás kialakulására fokozottan hajlamosak az idősebb személyek, de bizonyos tényezők, mint például az elégtelen folyadékbevitel, megterhelő fizikai munka végzése, illetve a túlöltözés szintén hozzásegítenek a kóros állapot kialakulásához. Bizonyos betegségek, mint például a pszichiátriai rendellenességek, magas vérnyomás, érelmeszesedés, szintén növelik a napszúrás kialakulásának az esélyét.

Thirsty woman drinking water from a bottle.

Nagyon fontos mielőbb észrevenni, és megfelelően reagálni a napszúrás tüneteire. Enyhébb esetekben fejfájással, szédüléssel, kábasággal, szomjúságérzettel, émelygéssel, hányingerrel jellemezhető az elváltozás, súlyosabb esetekben a rendkívül erős fejfájást a tarkó merevsége és hirtelen eszméletvesztés követheti. Ilyenkor a testhőmérséklet akár 40 °C-ra is emelkedhet.

A tünetek felismerését követően a legfontosabb teendő a beteg hűvös helyre történő szállítása. Ott megkezdődhet a tarkó és a fej hideg vizes borogatása, majd a lassú folyadékbevitel, lehetőleg hideg, alkohol- és koffeinmentes ital formájában. Az esetek többségében elegendő a néhány napig tartó, hűvös, fénytől védett helyiségben történő pihenés, de ha a beteg állapota nem javul, mindenképpen indokolt a kórházi gyógykezelés megkezdése. Csecsemők és kisgyermekek esetében mindenképpen szükséges az orvosi vizsgálat.

Végezetül még a nyári forróság előtt néhány fontos tényezőre hívnám fel a figyelmet, a napozási szokásinkra és a napon töltött időre vonatkozóan. A szabad ég alatt tartózkodva mindenképpen használjunk fényvédő krémet, mégpedig lehetőleg napozás előtt 30 perccel. A védőkrém felvitelét ismételjük meg legalább háromóránként, ha pedig vízbe megyünk, ennél gyakrabban is. A fent említett okok miatt mindig hordjunk fejfedőt, kendőt a napsugárzástól való védelem céljából. Felmelegedett testtel, napozás után szigorúan tilos vízbe ugrani – a jelentős hőmérséklet-különbség hatalmas stressz a szervezet számára, és végzetes következményekkel járhat.

Végül, de nem utolsósorban, a legfontosabb tanács az előttünk álló hónapokra vonatkozóan: fordítsunk kellő figyelmet az egészségünkre, de azért ne feledjük el élvezni a nyarat, a szabadságot, relaxáljunk, és pihenjük ki magunkat a keményen átdolgozott időszak után!

Galéria