Égési sérülések

Az égési sérülések a leggyakoribb háztartási balesetek közé tartoznak. Kisgyermekektől kezdve az idősekig bárkivel megtörténhet, általában figyelmetlenség következtében. Sajnos igen elterjedtek a különféle népi gyógymódok, mint például a tejföl, a tojásfehérje vagy az olaj alkalmazása az égett területen – ezeket inkább kerüljük el.

Első és legfontosabb teendő az égés hűtése, ezt legjobb hideg folyó vízzel végezni. Ezt a sérülés után az első órában csináljuk, de a legjobb azonnal elkezdeni. Lényege, hogy ezzel csökkenteni tudjuk az égés kiterjedését és súlyosságát. Az égett területet 20-30 percig is ajánlott hűteni. Ha a ruházat beleolvadt az égési sebbe, semmiképp se próbáljuk meg eltávolítani. A hűtést a ruhán keresztül végezzük!

Az égés súlyosságát négy fokozatra osztjuk.

Elsőfokú égések esetén csak a bőr legfelsőbb rétege károsodik, bőrpír jelenik meg, ami fájdalommal jár. Ezeket a legkönnyebb kezelni, jól gyógyulnak, nem szükséges feltétlenül orvoshoz fordulni. Először kezdjük el hűteni, minél tovább. Ezeknél az égéseknél nincs nyílt seb, nincs tehát szükség kötözésre. Gyógyszertárakban kaphatóak különféle gyógyszerek, zsír vagy spray formájában, amelyek alkalmasak az elsőfokú égési sérülések kezelésére. Ezzel egyidejűleg, ha szükség van rá, fájdalomcsillapítót is ihatunk. Ebbe a csoportba sorolható a napozás utáni leégés is.

Másodfokú égésnél a bőrpír és a fájdalom mellett hólyagok is keletkeznek. Ezekben a hólyagokban az elején átlátszó folyadék gyülemlik fel, amely később sárgássá válik. Ilyen esetben célszerű orvoshoz fordulni. A szakirodalomban különböző ajánlások léteznek a hólyagok sorsával kapcsolatban, nincs egységes vélemény a szakemberek között. Egyes javallatok szerint a hólyagokat érintetlenül kell hagyni, mások inkább az eltávolításukat szorgalmazzák. A gyakorlat sok esetben azt mutatja, hogy eltávolításukkal felgyorsul a gyógyulás folyamata. Az orvos feladata eldönteni, hogy adott esetben mi a legmegfelelőbb eljárás. A lényeg, hogy mi otthoni körülmények között ne szurkáljuk ki a hólyagokat. Az egészségügyi szakember steril eszközökkel el tudja távolítani őket a megfelelő módon. Nagyon fontos a steril kötözés, amit kétnaponta kell cserélni. Ha a seb néhány nap múlva beszárad, a kötözés tovább már nem szükséges.

Harmadfokú égés esetén a bőr egész vastagságában elpusztul, a seb nem fáj, mert az érintett terület idegvégződései is elhalnak.

Negyedfokú égésnél nemcsak a bőr, hanem a bőr alatti szövetek, izmok, csontok is érintettek, elszenesednek. Ilyenkor az elhalt szövetek sebészeti kimetszésére van szükség. A modern orvostudománynak köszönhetően ma már a bőrpótlás területén is fejlett módszerek léteznek.

Arra, hogy milyen mély az égési sérülés, az égés eredete is utal. Például a forrázás leginkább elsőfokú vagy másodfokú égést okoz. Magasabb hőmérséklete miatt a forró olaj vagy zsír másodfokú, de megtörténhet, hogy harmadfokú égéshez vezet. Harmad- és negyedfokú égést a nyílt láng vagy áramütés okoz. A megégett testrész mindig behatolási kapuként szolgál a mikroorganizmusok számára, ezért az orvos indokolt esetben antibiotikumot is felírhat.

Az égés kiterjedésének meghatározására létezik egy régi, jól bevált módszer, amit a helyszínen alkalmazni tudunk, ez az úgynevezett 9-es szabály. A fej és a nyak a teljes testfelszín 9 százalékát képezi, a törzs elöl 2x9 százalék, hátul szintén 2x9, a két felső végtag egyenként 9 százalék, az egyik alsó végtag 2x9 százalék, a másik szintén 2x9, és végül a nemi szerv egy százalékos érintettséget jelent.

Ha a test felületének több mint 20 százalékára terjed ki az égési sérülés, a személy sok vérplazmát veszt, erős fájdalmai vannak, ami végül sokkot okozhat, legrosszabb esetben pedig halálhoz vezethet. A nagy mennyiségű folyadékvesztés infúzió útján pótolható. Ha a tűz zárt térben keletkezett, főleg ha robbanás okozta (például gázpalack), belső égésekre is gondolni kell. Erre az arcon, az orr- és a szájüregben lévő égések is utalnak. Gyakran a légcső is érintett, ami egy életveszélyes állapot. Ha ilyennel találkozol, azonnal hívnod kell a mentőszolgálatot, el kell mondanod, hogy hol történt a tűzeset és körülbelül hány sérült van, majd kövesd a diszpécser utasításait.

Galéria