Az orrmelléküreg-gyulladás

Még mindig tombolnak a különféle megfázások. Megtörténhet, hogy vírusos felső légúti megbetegedésünk elhúzódik, és szövődmények alakulnak ki. Egy átlagos megfázásnál is érintettek lehetnek az orrmelléküregek (szinuszok). Az orrmelléküregek a csontokban találhatóak az orr körül, belülről nyálkahártya borítja őket. Ezek levegővel teli üregek, amelyek nyílásokon keresztül kommunikálnak az orrüreggel. Az egészséges szinuszokban termelődő nyák ezeken a nyílásokon keresztül jut át az orrüregbe, majd innen a külső környezetbe. Ez egy természetes tisztulási folyamat. Ezek a nyílások teszik lehetővé az üregek szellőzését is. Emiatt ha az orron keresztüli légzés nehezített, a szinuszok különféle betegségei alakulhatnak ki.

A következő orrmelléküregek léteznek: arcüreg, homloküreg, rostasejtek, ékcsonti üreg. Az arcüreg a legnagyobb orrmelléküreg, a felső állcsontban található. A homloküreg a homlokcsontban található, gyakoriak a különböző variációi a nagyságát és az alakját illetően. Az emberek 3–5 százalékánál teljesen hiányzik egyik vagy mindkét oldalon. A rostasejtek, amelyekből 3–18 van, egy üregrendszert alkotva csontfallal vannak elválasztva egymástól. Az ékcsonti üreg az emberek szintén 3–5 százalékánál hiányozhat.

Az orrmelléküreg-gyulladás kórokozói lehetnek vírusok (rhino-, adeno-, influenzavírusok stb.), baktériumok és gombák. Amikor az orrüreget és az orrmelléküregeket bélelő nyálkahártya egy megfázás következtében megduzzad, a nyílások elzáródnak, a gyulladás során képződött váladék felgyülemlik, nem tud távozni az orrüregbe, ezért a szinuszok szellőzése nem megfelelő. Gyermekkorban leggyakoribb a rostasejtek, felnőttkorban pedig az arcüreg gyulladása. Ritkább esetekben több vagy akár az összes orrmelléküreg is érintett lehet.

Arcüreggyulladást okozhat még például a felső állcsont őrlőfogainak gyökérbetegsége. Ez krónikus gyulladást okozhat az arcüregben, és csak a beteg fog gyógyításával kezelhető.

Egyébként orrmelléküreg-gyulladás kialakulására hajlamosíthat az orrsövényferdülés, az orrpolip, az allergiás nátha vagy gyerekeknél a helytelen orrfújási technika.

TÜNETEK

A tünetek az orrmelléküreg elzáródása miatt jelennek meg. Gyakori a feszülő fejfájás, nyomás vagy pulzálás érzése, az érintett szinusz területén fájdalom, ami intenzívebbé válik a fej előrehajtásakor. A fájdalom helyéből következtethetünk arra, hogy melyik szinusz érintett. Arcüreggyulladás esetén ezek a tünetek az arc belsejében, a szem alatt tapasztalhatók. A homloküreg gyulladása esetén a fájdalom homloktáji. Ha a rostasejtek érintettek, a tünetek a szem belső sarkában tapasztalhatók, az ékcsonti üreg gyulladásánál viszont a fej hátsó részén vagy pedig mélyen a szemek mögött. A tünetek súlyossága nagyban függ a nyálkahártya duzzanatának fokától és a nyílás elzáródásának mértékétől. Az orrmelléküregekben köhögésnél és tüsszentésnél a nyomás hirtelen megnő, ezzel a fájdalom fokozódik.

Míg a nátha esetében az orrváladék általában híg és átlátszó, addig az orrmelléküreg-gyulladásnál sűrűbb és sárgászöldes, nehezebben eltávolítható. Gyakori a hátsó garatfolyás.

Ha a tünetek 12 hétnél is tovább fennállnak, krónikus orrmelléküreg-gyulladásról van szó. Ilyen esetben részletes kivizsgálásra van szükség, hogy megtaláljuk a kiváltó okot.

KEZELÉS

A kezelésben a legfontosabb a nyálkahártya duzzanatának csökkentése, így biztosítva az orrmelléküregek megfelelő szellőzését, amit orrspray használatával tudunk elérni. A vazokonstriktor, vagyis érszűkítő hatású spray-ek az erek összehúzódásával csökkentik az orr nyálkahártyájának duzzanatát, ezzel segítve a légzést. Tudni kell, hogy az orrspray csak rövid ideig (5–7 nap) alkalmazható, mert a tartós használata károsítja az orr nyálkahártyáját, majd a beteg rászokik, és egyre gyakrabban kell használnia. Fontos a helyes orrfújás: fogjuk be az orrunk egyik felét, majd a másikból fújjuk ki a váladékot, és ismételjük meg fordítva. Ha a fertőzést baktérium okozta, szükség van antibiotikumos kezelésre is. Ha a szinuszokban bőséges gennyes váladék található, az antibiotikumok hatékonysága kisebb, mivel nem tud elegendő gyógyszer jutni az üregekbe. Ilyenkor a gennyes váladék evakuációja elengedhetetlen a gyorsabb gyógyulás érdekében. Ha a fájdalom erős, használhatunk fájdalomcsillapítót. A kezelés inhalációval vagy kamillás gőzöléssel is kiegészíthető.

Galéria