Sporhetsztori 47. - 3.
47. rész – Az azték zsálya titka 3. rész
Az előző két számban olvashattatok a chia történetéről és a benne található hasznos anyagokról. Következzék a lezáró rész, mely az aztékzsálya-mag néhány felhasználási módját hivatott bemutatni.
Igazán univerzális alapanyag ez a parányi mag, bármivel kombinálható,önmagában ugyanis szinte semmi íze sincs. Fogyasztásának legegyszerűbb módja, ha étkünk tetejére szórjuk (bármi legyen is az), de használhatjuk tojáspótlónak: 1 evőkanál finomra őrölt chia mag és 3 evőkanál víz elegye kiváló alternatívája 1 darab tojásnak. Hagyjuk állni, míg zselés állagúvá nem válik – kábé húsz perc. Omlett vagy rántotta készítésére viszont nem alkalmas. Liszt helyett is használhatjuk sűrítéshez, de forgathatunk bele husit/zöldségeket is panírozás alkalmával. A különféle receptekhez szükséges lisztmennyiség ¼ részét helyettesíthetjük ezzel a csoda alapanyaggal (őrölt formában), de készülhet belőle egészséges puding és tápláló energiazselé vagy akár chiaropogós is, mely sokkal jobb hatással van a szervezetünkre, mint a burgonyachips.
A legegészségesebb felhasználási mód a kicsírázott mag fogyasztása, ez ugyanis élő ételnek számít, amiből a szervezetünk a legtöbb hasznos tápanyagot merítheti. A csíráztatáshoz nem szükséges semmi spéci felszerelés, elég egy kisebb dunsztosüveg, ebben beáztatjuk a magvakat (nem kell túlzsúfolni, csak az üveg aljára kerüljön maximum egy ujjnyi), 12 óra múlva leszűrjük, majd tiszta vízzel újra feltöltjük. Ezt a folyamatot ismételjük 2-3 napon át, míg el nem kezd csírázni. Ezt követően is naponta át kell mosni hideg vízzel, majd leszűrni, nem hagyni vízben állni, és árnyékos helyen tovább csíráztatni. Ezt követően frizsiderben kábé egy hétig eláll.
A legelterjedtebb felhasználási mód a reggelire fogyasztható, főképp édes fogásokban nyilvánul meg. Biztosan hallottatok már az aztékzsálya-magból készülő pudingról, különböző palacsintákról, kekszekről, de ezenkívül is számos szuper étel létezik, mely egyelőre nem eléggé közismert. Bármelyik receptet választjátok is, ne feledkezzetek meg a bőséges folyadékbevitelről!
Egészséges chiapuding
Hozzávalók:
Elkészítés:
A hozzávalókat turmixgép segítségével keverjük simára, majd tegyük hűtőbe. Tíz-15 perc alatt besűrűsödik, és kész is a puding. – Az összetevőket, persze, lehet variálni, kakaó és vanília helyett akár gyümölcsöt (eper, málna…) is használhatunk vagy például a fahéj-szerecsendió párost.

Banános-vaníliás chia magos joghurt
Hozzávalók 2 adaghoz:
Elkészítés:
A chiát összekeverjük az joghurttal, majd hagyjuk kábé húsz percet állni. Ezalatt a banánt villával összenyomkodjuk, hozzáadjuk a vaníliaaromát is, majd mikor a mag megduzzadt, összekeverjük a vaníliás banánpéppel. Kiváló reggeli/uzsonna.

Glutén- és tojásmentes chia magos kréker
Hozzávalók 4 adaghoz:
Elkészítés:
A chiát összekeverjük a vízzel, majd kábé 1 órát hagyjuk zselésedni. Ezután egy nagy tálban összekeverjük a többi hozzávalóval. Két sütőpapír között a lehető legvékonyabbra nyújtjuk (a papír mérete egyezzen meg a tepsiével, amiben majd sütjük). A nyújtást követően vegyük le a felső papírt, pizzavágóval/késsel szeleteljük fel a még nyers tésztát, majd a papírral együtt helyezzük a tepsibe, és 200 fokra előmelegített sütőben 15-18 perc alatt süssük ropogósra. Miután meghűlt, összetördeljük, és tálaljuk.

Karfioltócsni chia maggal
Hozzávalók 3 adaghoz:
Elkészítés:
Egy tálban összekeverjük a karfiolt, a felvert tojásokat, parmezánt, fokhagymát, a petrezselyemzöldet és a chia magot. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és fél óráig állni hagyjuk. Közben a sütőt bemelegítjük 180 fokra. Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, megkenjünk olívaolajjal, és 2-3 evőkanálnyi masszából ujjnyi vastag tallérokat formálunk, a kanál hátával jól lenyomkodjuk. Előremelegített sütőben 20-30 perc alatt megsütjük. Tejföllel tálaljuk.
Forrás:
Az előző rész itt olvasható.