Hidegbajok

A karácsonyi és újévi ünnepek közeledtével nemcsak a szeretet és a törődés szintjének növekedését érezhetjük lelkünkben, hanem immunrendszerünk működésének a szintcsökkenését is felfedezni vélhetjük azáltal, hogy különféle téli fertőzések, megbetegedések tüneteiben, nem sokkal később pedig az ágyban, párnák közt találjuk magunkat, fájdalomtól és váladékoktól szenvedve. Most ezekkel a téli gyötrelmekkel foglalkozunk.

A női nem egyik legbosszantóbb megbetegedése, amely télen éri el gyakoriságának a csúcsát, a felfázás, ami alatt a húgycső, ill. a húgyhólyag baktériumok által kiváltott gyulladását értjük (lat. urethritis, cystitis). Ez a megbetegedés a férfiak életét ritkán nehezíti, aminek oka egyáltalán nem megdöbbentő: a férfiak húgycsöve hosszabb (így a baktériumoknak hosszabb utat kell megtenniük felfelé, a húgyhólyag irányába), és távolabb helyezkedik el a végbélnyílástól (innen a baktériumok). Télen, amikor hajlamosak vagyunk alulöltözni, a belső szervek melegítésére több energiát használunk el, és ott, ahol a külső környezettel érintkeznek kivezető csatornáink, a melegítés egyrészt kevésbé hatékony, másrészt az immunrendszerünk elől elhasználtuk a drága kémiai energiát – a sorompó felemelkedik a baktériumok előtt. A felfázás kellemetlen tünetekkel jár: gyakori a vizeletürítés és a rá való inger, a vizelet eltér a megszokottól (kellemetlen szagúvá válik, némely esetben pirosas színű is lehet, amikor vér kerül bele), a pisilés fájdalmakkal jár, de a fájdalmak állandósulhatnak, és az egész kismedencei térséget érinthetik. A kellemetlenségeket viszonylag egyszerűen meg is előzhetjük megfelelő öltözködéssel, ami magában foglalja a vastagabb nadrágok, harisnya, valamint meleg, száraz lábbeli viselését. A vizeletürítést, ezáltal a kórokozók kimosását jó folyadékbevitellel segíthetjük elő. A kezelés során antibiotikumokat vetünk be a baktériumok teljes kiirtása érdekében, láz esetén pedig lázcsillapítók is alkalmazhatók.

Traditional medicine doesn't always work for colds and stomach bugs in children. And in the case of coughs, the American Academy of Pediatrics advises against giving children under the age of 6 any cough medicine. (Chris Ware/Lexington Herald-Leader/MCT)

A megfázás több formában is jelentkezhet ebben az időben. Van egy halom vírus, amely különös vonzalmat mutat a felső légutak különböző régiói iránt, és ebben a téli hidegben igencsak szeretnek tevékenykedni. Attól függően, hogy a légutak mely szegmensét érinti a gyulladás, különböző néven nevezzük a megbetegedést, más tüneteket látunk a kórképben, a kezelés viszont az esetek nagy többségében egységes. A nátha az orrüreg nyálkahártyájának a gyulladását jelenti (lat. rhinitis), amely orrfolyással, tüsszögéssel, lázzal, gyengeséggel, fájdalmakkal jár. A torokgyulladás (lat. pharyngitis, gör. angina) gyakori jelenség, ami a torokfájás, nyelési fájdalmak, nyelési nehézségek, láz tünetegyüttesével mutatkozik, ehhez azonban néha emésztési rendellenességek is társulhatnak, esetleg köhögés. A gyulladás sokszor átterjed a mandulákra is (lat. tonsillitis). Ez a két forma kombinálódhat is, a tünetek pedig igen gyakran variálódnak. Abban az esetben, ha a tünetek egy héten belül nem enyhülnek, esetleg intenzívebbé válnak, a baktériumok átvették a kórokozók szerepét a vírusoktól (a vírusok által szétrombolt területen ugyanis a baktériumok könnyebben elszaporodnak). Ilyenkor, és csakis ilyenkor van szükség antibiotikumokra! Ha a tüneteink csak nemrég jelentkeztek és enyhék, ne verjük a rendelők és a gyógyszertárak ajtaját antibiotikumért, mert semmit nem fog segíteni, csak rontani tud a helyzeten. Ha van otthon egy-két tablettányi valamilyen antibiotikum, még véletlenül se szedjük be! Egyrészt fogalmunk sincs, hogy az antibiotikum hat-e egyáltalán a kórokozóra, amely az adott betegséget okozta (általában nem, mivel leggyakrabban vírusról van szó), másrészt ezzel csak növeljük a bennünk élő más, jóindulatú és kevésbé jóindulatú baktériumok ellenállását (rezisztenciáját) az adott gyógyszerre, harmadrészt pedig mellékhatásokat okozunk magunknak a gyógyszerszedéssel. Tessék pihenni, ágyat nyomni, sok-sok folyadékot bevinni, valamint tüneteket csillapítani (orrfolyás: inhaláció, orrcseppek; torokfájás: folyadékbevitel, szopogatós tabletták; egyéb fájdalmak: fájdalomcsillapítók használata)!

Általánosságban véve a téli betegségeket az okozza, hogy túl sokat töltünk zárt helyiségben, ahol a kevés szellőztetés és a levegőt kiszárító fűtés miatt megnő a kórokozók gyakorisága. Ha emberekkel zsúfolt helyiségben vagyunk (iskolában, munkahelyen, szórakozóhelyen, üzletben), könnyedén megkaphatjuk a fertőzést. Feltehetjük a kérdést: ha valaki állandóan otthon van, miért betegszik meg? Ha ez a személy egyedül él, és soha nem fogad vendéget, akkor elméletileg valóban betegségmentes maradhat, ez viszont szinte lehetetlen. Mindig van, aki hazatér, és valahonnan hazaviszi a kórokozókat, és ezzel megfertőzi az otthon tartózkodókat. A leghatékonyabb védekezés a gyakori szellőztetés és a helyes, változatos, vitaminokban és nyomelemekben gazdag táplálkozás marad (gyümölcs és zöldségféle minden mennyiségben).

Galéria