Sporhetsztori 47. – 2.

47. rész – Az azték zsálya titka 2. rész

Az 1990-es évek óta szuperélelmiszernek mondott chia mag nagy arányban tartalmaz rostot (18–30%), fehérjét (kb. 20%, mely könnyebben emészthető, mint a babban, szójában vagy borsóban rejlő) és különféle antioxidánsokat. Tartalmazza az összes esszenciális aminosavat, ezenkívül nagy mennyiségű kalcium, magnézium, mangán, foszfor, szelén, vas (2,7 x spenót), réz és más ásványi anyagok, vitaminok (B, D, E) forrása. Omega–3 zsírsavból több van benne, mint a lenmagban vagy a vad lazacban (8,7 x annyi). Az azték zsálya magjának hatóanyagai kiválóan szabályozzák a vércukor- és a koleszterinszintet. (A 2-es típusú cukorbetegek étrendjébe illesztve a szervezet inzulinrezisztenciájának csökkentésével segít beállítani az inzulinszintet. Magas rosttartalma révén lassítja a szénhidrátok lebontását így megelőzi az étkezések utáni hirtelen vércukorszint emelkedést.) A magas vérnyomással küszködőknek kifejezetten ajánlott, mivel magas káliumtartalmának köszönhetően hozzájárul a vér áramlásának normális szinten tartásához. Gluténmentes, tehát az erre érzékenyek is bátran fogyaszthatják. Hidrofil mivoltának köszönhetően (súlyának a kilencszeresét képes magába szívni) kiváló méregtelenítő (a gyomorban a víz hatására zseléssé váló magokba beleragadnak a salakanyagok/toxinok, és aztán a széklettel könnyedén kiürülnek a szervezetből), óvja az érzékeny beleket, megszünteti a székrekedést, és ezáltal csökkenti a vastagbélrák kockázatát. A csodamag ötször annyi kalciumot tartalmaz, mint a tehéntej, ezért igen ajánlott a fogyasztása olyan személyeknek, akik valamilyen okból kerülik a tejtermékeket, vagy csupán terhesek/fejlődésben lévő gyerekek, akiknek fokozott kalciumbevitelre van szükségük. A fogyókúrázók igen nagy hasznot húzhatnak fogyasztásából, a rengeteg hasznos anyag mellett ugyanis, ami benne rejlik, nem sok kalóriát tartalmaz (30 g = 138 kcal), és magas rosttartalma révén ez a mennyiségű chia a napi ajánlott rostbevitelnek akár az 1/3-át is fedezheti (a rostban gazdag étrend gyorsítja az anyagcserét, ezáltal fogyást eredményezhet – persze megfelelő testmozgás mellett).

Pozitív tulajdonságai mellett azonban lehetnek káros egészségügyi hatásai is. Magas rosttartalma miatt túlzott fogyasztása emésztőrendszeri problémákat is okozhat, ezért napi 15 g chiánál nem kellene többet fogyasztani (ezt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal – Nébih – köti ki, más, a forgalmazáshoz kapcsolódó tudnivalókkal együtt). Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) megemlíti, hogy nem zárja ki az aztékzsálya-mag esetleges allergizáló hatását sem, néhány esetben ugyanis keresztallergiás reakció lépett fel a szezámmagra, illetve a mustárra érzékenyeknél. (Hasonlót fedeztem fel én is, mikor annó Zoinak csináltam belőle tápláló pudingot reggelire. A széklete ezt követően lágy volt, és bőrirritáció is mutatkozott minden alkalommal, mikor ezt az étket kapta, ezért kizártam a felkínált alapanyagok sorából, legalábbis egy időre.) Tömeggyártásban előállított élelmiszeripari termékek összetevőjeként jelenleg csak a következő termékekbe tehető: pékáruba, reggeli gabonapelyhekbe, valamint gyümölcs-, csonthéjas- és magkeverékekbe legfeljebb tíz százaléknyi mennyiségig, továbbá a magot őrölve gyümölcslevekhez és gyümölcsital-keverékekhez legfeljebb 15g/450ml mennyiségben.

Áfonyás, chiás, kókuszos keksz

Hozzávalók:

Elkészítés:

Melegítsd elő a sütőt 180 fokra. Bélelj ki két nagy tepsit sütőpapírral. Mérsékelt lángon melegítsd fel a mézet a kókuszolajjal, keverd 2-3 percig, míg fel nem oldódik. Hűtsd ki. Egy nagy tálba szitáld bele a lisztet, és alaposan keverd el a szódabikarbónával, sütőporral, majd keverd bele a zabot, cukrot, kókuszt, áfonyát, pisztáciát és az aztékzsálya-magot. Keverd bele a lehűlt kókuszolaj-méz keveréket, és ne lepődj meg, ha a masszád darabos marad. Kábé ¼ csészényi massza legyen egy sütire való. A tepsire helyezett tésztahalmokból kábé tíz centiméter átmérőjű tallérokat formázz az ujjad/kanál segítségével (bármilyen méretűre alakíthatod, ha ezt túl nagynak véled), és süsd kábé 15 percig, vagy míg aranybarna színt nem kap. Hagyd teljesen kihűlni, mielőtt eltávolítod a tepsiről.

Forrás:

Az előző rész itt olvasható.

Galéria