Sporhetsztori 47.
47. rész – Az azték zsálya titka 1.
Az azték zsálya, ismertebb nevén chia (latinul: Salvia Hispanica), egy a menta nemzetségbe, az árvacsalánfélék családjába tartozó növényfaj, mely Közép- és Dél-Mexikóban, valamint Guatemalában őshonos. A tizenhatodik századi Mendoza-kódex bizonyítja, hogy a Kolumbusz előtti időkben az aztékok termesztették, és a legfőbb élelmiszerek közé tartozott, mint a kukorica és a babfélék. A szent magból olajat is préseltek, valamint arc- és testfestékek alapanyagaként használták. A Mexikó északnyugati vidékein élő őslakosok, név szerint a Tarahumara törzs, mely az emberfeletti állóképességű hosszútávfutásról híres (csupán pár nap leforgása alatt képesek voltak maguk alá gyűrni akár 320 kilométert is), a chia magból készült energiaitalnak, a „tízezer éves Red Bull”-nak köszönhette kimeríthetetlen energiáját. Az aztékok által leigázott népek adóként e növény magjával fizettek uralkodójuknak. Hittek abban, hogy elfogyasztásuk misztikus és természetfeletti képességekkel ruházza fel őket, valamint vallási szertartások alkalmával az isteneknek ajánlották. A legenda úgy tartja, hogy a spanyol hódítók, látva, hogy milyen fontos szerepet játszik az azték zsálya magja a dél-amerikai kontinens őslakóinál, elhatározták, hogy megpróbálják kiirtani az ültetvényeket, ezzel is hozzájárulva a leigázás sikeréhez. Ez a lépés az istenített növény majdnem teljes eltűnéséhez vezetett, de szerencsére a mexikói gasztronómia egy-két fogásában menedékre lelt, és ennek köszönhetően fenn is maradt.

Chia Fresca
Ez az egészséges ital Mexikóban és Közép-Amerikában igen közkedveltnek számít. Állítólag kiválóan felturbózza az energiaszintet, és sportolás alkalmával kiváltképp ajánlott üdítő, mely nemcsak feldob, de kiválóan hidratál is. (Aki nem kedveli a zselés, slejmszerű textúrát, nem valószínű, hogy rajongani fog a Chia Fresca-ért! Azért egy próbát megér!)
Hozzávalók 2 pohárhoz:
2 csésze víz vagy kókuszvíz
1,5 ek chia mag
friss citrom- vagy lime-lé ízlés szerint
édesítő (cukor/méz/juharszirup…), ízlés szerint
Elkészítés:
Egy dunsztosüvegben keverd össze a chia magot a vízzel (csavard rá a tetejét, és jó alaposan rázd össze). Hagyd állni tíz percig, hadd dagadjanak a magok. Ízesítsd kedvedre citrom/lime-lével és az ízlésednek megfelelő édesítővel, és már fogyaszthatod is. Extra frissítő hatásért hűtsd pár óra hosszat.

Sharbat-e Tokhme Sharbati – Tradicionális nyári sörbet iráni stílusban
Eredetileg bazsalikom-/hegyibazsalikom-maggal készül a nedű (innen is a név: tokhme sharbati – bazsalikommag). Erről a növényi italról azt tartják, hogy lehűti a testet és serkenti a hidratációt, valamint kiváló antioxidáns-forrás. „Mindemellett szemet gyönyörködtető, akárcsak az ezüstös kék éjjeli égbolt a legapróbb sziporkázó csillagokkal, melyek olyan közelinek tűnnek, mégis olyan távol esnek egymástól.” A sörbetnek a régmúltba nyúló történelme van a perzsa konyhaművészetben, mely egészen a 12. századig követhető vissza írott formában (Ismail Gorgani ír gránátalmasörbetről a Zakhireye Khawrazmshahi című könyvében). Ezek a cukorral édesített italok készülhetnek gyümölcsökből, zöldségekből, növényi magvakból, rózsavízből és sáfrányból. Az eredeti recept cukortartalma lecsökkent a mai világ normáihoz mérten, de mindenki saját kedve szerint növelheti/csökkentheti ezt a mennyiséget. A tradicionális iráni recept cukorsziruppal készül (1 csésze cukor 1 csésze vízzel lassú tűzön forr, míg a cukor el nem olvad és az oldat sziruppá nem redukálódik, 15–20 perc), de sima cukrot vagy akár mézet is használhatunk.
Hozzávalók 2 csészéhez:
2-3 tk chia mag
2 csésze hideg víz
2 ek cukor
1 ek rózsavíz
pár csepp frissen facsart lime- vagy citromlé
Elkészítés:
Oldd fel a cukrot fél csésze meleg vízben vagy használj pár evőkanál cukorszirupot, amit a fentebb leírt módon készíthetsz el. Zutyuld össze a magot, a vizet és a szirupot, majd hűtsd legalább két óra hosszat. Keverd bele a rózsavizet és a pár csepp citrom/lime-lét, és fogyaszd azonnal!
Forrás:
Az előző rész itt olvasható.