Anita (balról) és a majdnem teljes zsűri

Önkénteskedni is lehet a palicsi filmfesztiválon

Fotó: Mihajlo Plankoš

Ha nyár, akkor filmfesztivál, ha filmfesztivál, akkor Palics. Az idén 23. alkalommal került megrendezésre július 16-a és 22-e között az Európai Filmek Fesztiválja, amelyen ezúttal a balti államok (Észtország, Lettország, Litvánia) alkotásai kerültek a figyelem középpontjába. Tizenhárom kategóriában több mint száz filmet mutattak be, de mindössze tizennégy szerepelt a versenyprogramban. Az öttagú zsűri mellett önkénteskedett Mrđanov Anita barátnőm, akit az eddigi tapasztalatairól faggattam.

Mióta önkénteskedsz a fesztiválon, és miért érdekelt ez a lehetőség?

– Az idén ötödik alkalommal önkénteskedtem. Előtte is látogattam a fesztivált, főleg a versenykategóriás filmeket néztem meg, és ez nagy élmény a nyári színpadon. Korábban máshol is önkénteskedtem, ide pedig egy barátnőm útbaigazításával jelentkeztem. Azóta már a szervezők hívnak.

Milyen munkákat végeznek az önkéntesek?

– Többféle munkakör van, legfontosabb a vendégek fogadása, koordinálása, a kötelezettségeik végigkísérése. Minden vendég képvisel egy filmet, így értelemszerűen a film bemutatóján, a filmet követő beszélgetésen, közönségtalálkozón, valamint a másnapi sajtótájékoztatón is részt kell vennie. Ezt biztosítja az önkéntes. Az első évben én is ezt a munkakört töltöttem be. Dolgoztam az információs pultnál is, amit a filmfesztivál előtt egy vagy másfél héttel állítanak fel Szabadka főterén. Az érdeklődők itt találhatják meg a szórólapokat és a részletes programot. A filmvetítések több helyszínen zajlanak, így mindenhol más-más az ún. házigazda, aki fogadja a vendégekkel érkező önkénteseket, a moderátorokat. Ez is egy fontos szerep. Plakátragasztókra, újságkihordókra is szükség van, valamint a megnyitó estéjén az önkéntesek egy része elegáns fekete öltözékben várja, és a számukra elkülönített részre vezeti a fontosabb vendégeket.

Az idén milyen szerepet töltöttél be a fesztiválon?

– A zsűri mellé lettem beosztva. Ehhez szükség van a korábban szerzett tapasztalatra, szervezőképességre és talpraesettségre. A vendégek csak néhány napig tartózkodnak a fesztiválon, a zsűritagok viszont mindennap itt vannak. Mindennap korán keltem, elkísértem őket az eseményekre, a vetítésekre, az ebédekre. Sajnos nem tudtam beülni a filmvetítésekre, mert vagy volt valami dolgom, vagy már túlságosan fáradt voltam. Szerintem egész évben nem telefonálok annyit, mint a fesztivál ideje alatt. Megmutattam a vendégeknek Szabadka főbb nevezetességeit is, és talán az országuk szegényes termőképessége miatt (litván, török, német, szerb és észt tagokból állt a zsűri) el voltak ragadtatva a tejpiactól, ahol többször is vásároltak.

Milyen előtudás vagy felkészülés kell ahhoz, hogy valaki önkéntes lehessen?

– Előny, ha minél több nyelvet beszél az illető, a szerb és/vagy az angol nyelvtudásra szükség van. A vendégekkel leginkább angolul kommunikálunk. Bárki jelentkezhet erre a munkára, fontos szempont, hogy társadalmi szakú végzettsége legyen. A jelentkezők számától is függ, hogy ki kerül be. Minden fesztiválon 15-20 önkéntes aktívkodik. Mindenkinek ajánlom, akit érdekel. Június második felében lehet jelentkezni a Szabadegyetemen. Új embereket, új barátságokat, új kapcsolatokat, és remek filmeket nyújt a fesztivál.

Galéria