„Szeretem a kihívásokat”
Végső Vivienn vagyok Bácsfeketehegyről. Jelenleg az újvidéki Művészeti Akadémia tervezőgrafika szakán másod-, a Jogtudományi Kar általános jogi szakán pedig elsőéves hallgató vagyok. Régóta foglalkozok művészettel. Általános iskolai tanárom, Móric Lajos szárnyai alatt alapozódott, majd később a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégiumban szilárdult meg, hogy a későbbiekben is szeretném ápolni, illetve fejleszteni a művészet iránti szeretetemet, alkotói munkámat. Tanulmányaim során több csoportos és egyéni kiállításon mutathattam meg munkáim. Számos nemzetközi és hazai pályázaton szerepeltem eredményesen. 2020-ban például a VIII. Vajdasági Tehetség Gála keretein belül ígéretes tehetség díjban részesültem, 2021-ben pedig az anyaországi Nemzeti Tehetségsegítő Tanács „Felfedezettjeink” pályázatának különdíjasa lehettem. Fontosnak tartom ezeket a megjelenéseket, az építő kritikák és a visszaigazolás miatt. Úgy érzem, így tudok leginkább fejlődni. Mivel szeretem a kihívásokat, ezért tavaly elkezdtem a jogi egyetemet is.
Sokan külföldön folytatják tanulmányaikat, te miért döntöttél úgy, hogy itthon maradsz?
– Számomra nem is volt kérdés, hogy az itthon maradás mellett döntök. Fontosnak tartom a gyökereink ápolását, és itthon kiváló lehetőségeket találtam a továbbtanulás szempontjából is. A család, a barátok és a lehetőségek voltak a fő szempont. Hiszek abban, hogy itthon meg tudom alapozni a biztos jövőt.
Mióta vagy az Európa Kollégium lakója? Mi az, ami tetszik itt, van-e esetleg valami, amit nem tudtál megszokni?
– 2021 óta vagyok a kollégium lakója, és nem lehetnék elégedettebb. Egy fárasztó egyetemi nap után öröm visszatérni ebbe a meleg, családias hangulatú közegbe. Minden feltétel adott, hogy otthon érezzük magunkat. Jóleső figyelmet kapunk, és igyekeznek mindenkinek az erősségeit szem előtt tartva fejleszteni bennünket. A művészeti óráimra való felkészülést a kollégium műtermében végezhetem. Nem is titkolom, hogy ez a kedvenc helyemmé nőtte ki magát. Lehetőségünk van előadások, koncertek és kiállítások látogatására, emellett pedig mindenki megtalálhatja a neki tetsző közéleti esteket is. Szakkörök sokaságából is válogathatunk, egynek, a kézművesszakkörnek Rekeczki Angéla nevelőtanárnő szárnyai alatt a vezetője is vagyok. Öröm ezen színes közösség tagjának lenni. Az évek alatt összekovácsolódunk. Az orvostól a gyógyszerészen át, a programozótól a különböző mérnökökig mind itt nevelkedünk, ennek az épületnek a falai között.
Hogyan találtad fel magad Újvidéken?
– A város csodálatos. A zajában és a nyüzsgésében rejlik a bája. Kezdetben furcsának tűnt a városi közlekedés, viszont idővel egészen beleszokhat az ember. Szerencsére a szerb nyelv nem okozott különösebb problémát. Természetesen, mivel eddig az anyanyelvemen tanulhattam, nem volt mindegy egy más nyelven kezdeni az egyetemet. Az eddigi tapasztalataim viszont azt mutatják, hogy a professzorok, illetve a hallgatótársak is segítőkészek. Egymást segítve vészeljük át a nehezebb időszakokat.
A tanulás mellett mivel töltöd a szabadidőd?
– Szabadidőmben kézművességgel foglalkozom. Gyermekfoglalkozásokat tartok a Bácsfeketehegy Magyar Művelődési és Helytörténeti Egyesület által szervezett alkotóprogramokon, illetve alkalmanként Újvidéken, a szombati játszóházakon. Hatalmas feltöltődést nyújtanak számomra a gyerekek. Tagja vagyok a Vajdasági Magyar Diákszövetségnek is. Igyekszem kivenni a részem a különböző programok megvalósításából és a vizuális elemek tervezéséből. A szervezet segít az itthon tanuló diákok problémáinak megoldásában, és közösségépítő programokkal teszi színesebbé a diákéveinket. Büszke vagyok, hogy tenni akaró emberekkel vehetem körül magam.