Kék Bálna – az öngyilkos játszma

A Kék Bálna nevezetű öngyilkos játszma, ami nemrégiben jelent meg az interneten, futótűzként terjedt el a világban, és hamar felkeltette a média érdeklődését, és egyből a figyelem középpontjába került.

A játszma Oroszországból ered, s egyetlen célja van – azon tinédzserek halála, akik részt vesznek benne. Aki erre a játékra adja a fejét, vállalkozik ötven feladat elvégzésére, amit az úgynevezett Administrator ad fel, és ami maga lenne az út a biztos halálba. A feladatok igen különbözőek, kezdve a hajnali négy óra húsz perces keléstől a horrorfilmek nézésén át egészen a mazochista önbántalmazásig. Minden elvégzett feladatról fénykép formájában bizonyítékot kell szolgáltatni az Administratornak. Összesen negyvenkilenc feladatot kell elvégezni, majd azt követi az utolsó, vagyis az ötvenedik feladat, ami magát az öngyilkosságot jelenti.

Több mint száz fiatal halála róható fel a Kék Bálnának, így nem is csoda, hogy a rendőrség világszerte hirtelen reagált erre az internetes „játékra”. Céljuk a Kék Bálna „feloszlatása” mellett természetesen megalapítójának az elfogása. Egy olyan személyt keresnek, akit a játékban csak úgy hívnak, hogy Administrator.

Tekintettel arra, hogy a nyomravezetőnek jutalmat ajánlottak fel egy név fejében, sokan találgatni kezdtek, hogy ki lehet az Administrator, de ezek a nyomok mindig zsákutcába vezettek. A gyanúsítottak közül kiemelkedett a huszonegy éves, orosz származású Philipp Budeikin, aki a Facebook orosz változatán létrehozott egy csoportot olyan tinik számára, akik fejében napról napra megfordul az öngyilkosság gondolata, és szeretnének véget vetni szenvedéseiknek. Philipp elmondása szerint ő csak ilyen módon akarta „megtisztítani” a társadalmat a gyengéktől. A játék meghatározott célcsoportja olyan tinik, akik figyelemfelkeltés céljából kapcsolódnak be a játékba. Többségük érzelmileg labilis, figyelemre vágynak, emellett pedig bizonyítani akarnak. Legtöbbjük nem tud megküzdeni a problémákkal, amik az élettel járnak, és úgy érzik, hogy ez a játszma az egyetlen kiút szenvedéseikből, vagyis maga az öngyilkosság.

Habár ez az internetes öngyilkos játszma csupán egy mese, puszta kitaláció, és semmi sem igaz abból, ami az interneten kering, a sok történet és öngyilkossági kísérlet, magának a csoportnak a létezése mégis életre keltette. A Kék Bálna célja eredetileg a figyelemfelkeltés volt, hogy a médián keresztül tudtára adják a szülőknek, hogy gyermekük nyilván szenved. Ezzel egyidejűleg a média arra utasítja a szülőket, hogy szenteljenek több időt és figyelmet a gyermekeiknek, valamint hogy építsenek ki velük olyan kapcsolatot, hogy nyugodtan és nyitottan tudjanak beszélni bármiről.

A tinik gyakran érzik magukat elhanyagoltnak, hiszen ebben a korban magukat tartják a legfontosabbnak, és elviselhetetlen számukra, ha nem körülöttük forog a világ. Abban az esetben, ha a gyermek nem számíthat a szüleire, a személyes hőseire, valószínű, hogy magába fordul, hiszen másra nem számíthat. A szülőkben fel sem merül, hogy a gyermekekre szánt kevés idő az, ami végül kiváltja a deviáns viselkedést. A tinik személyisége még nem formálódott ki teljesen. Figyelemre és legfőképp szeretetre vágynak, elsősorban a szülők részéről. Ha ezt nem kapják meg, deviáns viselkedéssel próbálják meg magukra irányítani a figyelmet. Az első jelek többnyire a dohányzás, a rendszeres alkoholfogyasztás, a szülők szabályainak megszegése, a lázadás, a hirtelen stílusváltás, a drog és egyéb illegális tevékenység.

Ebben a történetben Philipp Budeikin vétkesként van feltüntetve, mert az ő öngyilkos fiatalokat toborzó csoportja vezetett a drasztikus eredményig. Másrészt ennek a fiatalembernek köszönhetően a figyelem középpontjába került egy olyan téma, amiről a gyerekek nem igazán akarnak beszélni, pedig ha beszélnének róla, sok tragédia megelőzhető lenne.

Mint már említettük, a nyomozás során kiderült, hogy a Kék Bálna öngyilkos játszma a maga ötven feladatával csupán fikció, de ez a hazugság könnyedén igazzá válhat, és akkor majd a szülőkre fognak ujjal mutogatni mint tettesekre, akiknek fel sem tűnt, hogy a gyermekük súlyos gondokkal küszködik.

Az elvégzendő feladatok (nem teljes lista):

Galéria