A pucsító picsák és a lineáris csoportszisztéma sem segít – mindent tarol a Face!
Mivel úgyis divat utálni Amerikát, most nyugodtan kiönthetjük az epénket a hamburgerzabálókra. A globalizáció – melynek lényege, hogy úgy élünk, mint az amerikaiak, csak pénz nélkül – újabb áldozatot szedett. Alig gyászoltuk el magunkban a Poznanicit, melyet a Facebook rohamos terjeszkedése döntött be, most pedig az évek óta már csak halódó iWiW is bejelentette a megszűnését.
Talán kevesen tudják, de az iWiW a világon is az egyik legelső ún. közösségi oldal volt, melyet még 2002-ben fejlesztett ki Várady Zsolt. A kezdetben WiW-ként, majd iWiW-ként (angol szójáték: international who is who? – nemzetközi ki kicsoda?) működő oldal dinamikus fejlődésbe kezdett, és pár év alatt több millió felhasználója lett – ez nem volt könnyű, hiszen kezdetben csak meghívóval lehetett regisztrálni. Ehhez számos fejlesztésre és újítás bevezetésére volt szükség, pl. többnyelvűség, fórumozási lehetőség, egyéni képfeltöltés, ismerősök csoportokba rendezése stb. És bizony-bizony: a reklámozás engedélyezése.
2006-ra olyan nagy volt az érdeklődés, hogy az iWiW saját technikai bázisa már nem bírta a strapát, korlátozásokat kellett bevezetni, míg végül a magyar Telekom megvásárolta. A nagy cég természetesen további fejlődési lehetőségeket biztosított. 2008-ra eléri a négymillió felhasználót, új arculatot kap, bevezetnek egy sor új – pl. a tetszik / nem tetszik – funkciót. Bár elkészült az okostelefonokra is kompatibilis alkalmazás, ekkor már világosan látszott, hogy alul marad a magyar piacon is agresszíven terjeszkedő Facebookkal szemben.
Ezután már drasztikusan csökkenni kezdett a forgalma. A felhasználók többsége nem szüntette meg ugyan a tagságát, ám egyre ritkábban vette igénybe szolgáltatásait. Habár az elmúlt években még kitartott mellette az üzemeltetője, az idén végleg megszüntetik. Ám az egykor számos újítást bevezető rendszer a végére is tartogat egy meglepetést. Ugyanis aki kéri, annak összeállítanak egy személyre szabott csomagot, mely a jelentősebb információkat, képeket, ismerősök listáját is tartalmazza, így ezek az adatok nem fognak elveszni.
Habár sokan azzal magyarázzák az iWiW lemaradását, hogy figyelmen kívül hagyta a különböző funkciók beágyazásának lehetőségét, a korábbi áldozatot pont az ilyesmik miatt korholták. A Poznanici kezdetben a vajdasági magyarok közösségi oldala volt, ami szép lassan egész Szerbiában elterjedt – a központja végig Szabadkán maradt. Az iWiW-vel és az akkor még rendkívül elegáns és visszafogott Facebokkal szemben feltűnően színes és laza volt, számos funkcióval és egyéb szolgáltatással. A Poznanicit főleg a tizenévesek kedvelték, a sznob ismerőseim már akkor sem regisztráltak. Sajnos nagyon eluralkodott rajta a közönséges stílus, a meztelen vagy részeges fotók, a gusztustalan hozzászólások, az ún. kamuprofilok és a hisztérikus hajsza a virtuális népszerűségért.
A sors fintora, hogy mire megszűnt ez a „romlott” oldal, a Facebook is hasonlóvá vált. Emlékeztet ez a folyamat arra, mikor megszüntettük a saját iparunkat, mondván, majd a jobb minőségű nyugat-európai termékeket vásároljuk, viszont akkorra mindent uralni kezdtek a kínai bóvlik... Hát, így működik ez a globalizáció...