Sport és irodalom, külön-külön

Podcastvilág 7. rész: Teljes terjedelem és Partizán

Most, hogy mindenki megtanulta, mi is pontosan a podcast, illetve alaposan megismerkedett kedvenc podcastapplikációjával, ideje pár pillantást vetni a kínálatra. Ami igencsak bőséges, hiszen a már meglévő csatornák mellé naponta újak csatlakoznak, így gyakorlatilag kimeríthetetlen kínálatból válogathatunk. A Podcastvilág korábbi írásaiban kategóriánként ismertettem a gazdag kínálatot, most pedig egyenként mutatom be a legjobbakat. Következzen a legjobb sport- és irodalomtematikájú podcast!

AZ ÚJDONSÁG VARÁZSA – TELJES TERJEDELEM

Az észak-amerikai kontinensen már nagyban égett a podcastláz, amikor még környékünkön, így Magyarországon sem volt sok műsorszolgáltató. A Teljes terjedelem 2014 második felében debütált, ezzel Magyarország első futballpodcastjaként vonult be a történelembe. Baumstark Tibor és Haraszti Ádám műsorvezetők, riporterek akkor még csak az újdonság varázsát használták ki, de aki az elejétől kezdve követi őket, tudja, hogy idővel a műsor minősége is javult. A kezdeti hanghibák után már igazi intrót is kapott a műsor. A külcsín azonban csak egyik részlete a komplex műsornak. A Teljes terjedelem találó címéről egyből a világ legnépszerűbb sportja, a labdarúgás juthat eszünkbe. A focis podcast legnagyobb előnye, hogy nincsenek időkorlátok és kötelezően leadandó reklámok. A két házigazda éppen ezért lehetőséget kap arra, hogy egy-egy meccsbeszámoló ne csak összefoglaló legyen, s ne rekedjen meg az egyszerű tudósítás szintjén. Baumstark és Haraszti a hogyanokra és a miértekre keresi a választ. Számukra lényegtelen, hogy Premier League, Bundesliga vagy éppen BL, mindegyikhez hozzá tudnak szólni. A műsorokban gyakran meghívott vendégek szerepelnek, akik egy adott terület szakértői, így a házigazdák elemzői szerepkörből azonnal moderátoriba lépnek át. Ami a Teljes terjedelmet mégis megkülönbözteti a többi, hasonló műsortól az az, hogy nem próbál erőltetetten magas nyelven beszélni a futballról: hétköznapi kifejezésekkel, hétköznapi nyelven, de profin, szakértelemmel vegyítve tárgyalnak a legfrissebb taktikai húzásokról és átigazolásokról.

VÉGTELEN TRÉFA – PARTIZÁN

Választhattam volna másik könyves, irodalmi podcastot is. Lehetne itt és most szó a komikus I Don't Even Own a Televisionről, az Irodalmi lépegetőről, a Litera vagy éppen a PIM podcastjáról, de a választásom mégis egy teljesen másik, elsősorban nem is az irodalomra specializálódott YouTube-csatornára esett. Gulyás Márton Partizánja üde színfolt a magyar médiatérben, de félretéve a közéleti-politikai tematikájú adásokat, a koronavírus-járvány karanténos időszakában egy merőben új sorozat kelt életre. Az Irodalom és karantén című műsorban David Foster Wallace Végtelen tréfa című gigantikus opusát vesézik ki hétről hétre. A több mint 1100 oldalas alkotással 50-70 oldalanként halad a műsorvezető, és Sipos Balázs, a kötet egyik fordítója, nemcsak a fordítás nehézségeiről, hanem magáról a regényről is beszél. Nehéz összefoglalni, hogy a szöveg miről szól valójában, de két pillanatot kiemelve talán valamelyest érthető lesz a Végtelen tréfa komplexitása. Az első tényező, hogy a vizsgálat középpontjában hiába egy irodalmi alkotás áll, nem telik el adás, hogy ne essen szó szociológiáról, pszichológiáról, filozófiáról, politológiáról stb. A második érdekesség pedig, hogy hiába a lassú építkezés 50 oldalanként, a műsor hossza soha nem szökik két óra alá, sőt, nemegyszer inkább 180 perc felé közelít. Sipos Balázs értelmezéseit hallgatva virtuális olvasóklubbá változik az Irodalom és karantén. Csak remélni tudom, hogy a kötet másik fordítója, Kemény Lili sem csak egyszer tűnt fel ebben a kivételes műsorban, és amikor az 1100 oldal végére értünk, újra komoly beszélgetés alakul ki az alkotásról.

(Vége)

Galéria