A podcastműsorok színes palettája (2/2)
Podcastvilág 5. rész: Irodalom, nyelvtanulás és meditáció – mind egy helyen!
Most, hogy mindenki megtanulta, mi is pontosan a podcast, illetve alaposan megismerkedett kedvenc podcastapplikációjával, ideje pár pillantást vetni a kínálatra. Ami igencsak bőséges, hiszen a már meglévő csatornák mellé nap mint nap újak csatlakoznak. Mielőtt a Podcastvilág további írásaiban egyenként kiemelném személyes kedvenceimet, nem árt rendszerezni a műsorokat. Tematikailag ugyanis jól feloszthatók/kategorizálhatók az adások. Lássuk!
A YOUTUBE-TÓL A PODCASTIG
Furcsa, kettős játék zajlik éppen a virtuális térben, ami a YouTube-ot és a podcastokat illeti. Jómagam soha nem voltam nagy YouTube-fogyasztó – bár azon a platformon is egy csomó csatornára feliratkoztam. Időigényesebbnek gondolom az audiovizuális együttes hatást, mert míg a YT elé oda kell ülni, egy csak hanganyagból álló tartalmat akár vezetés közben is hallgathatok. A youtuberek egy része éppen ezért – hogy minél több követőjük legyen – két platformon is jelentkezik. Ami fenn van az egyiken, az a másikon is. Pont ez történik a Partizán-podcast kapcsán, de említhetjük az index.hu Kibeszélőjét, vagy éppen a Harvard Business School legújabb, koronavírusos sorozatát is. Mindhárom tartalom mindkét módon elérhető: ki-ki maga dönti el, melyiket részesíti előnyben.
IRODALOM MINDEN MENNYISÉGBEN
Nem gondoltátok, hogy a felsorolásból kimarad az irodalom és az olvasás, ugye? Az irodalom széles körű értelmezésébe ma már nemcsak a fizikai formában megjelenő kötetek, de az e-bookok és a hangoskönyvek is beletartoznak. Utóbbi műfaj természetesen a podcastok világában is elérhető. Ennek többféle megjelenése van: akadnak heti rendszerességgel megjelenő új sztorik, és vannak a hagyományos felolvasások is. A Petőfi Irodalmi Múzeum a járványra való tekintettel rengeteg korábbi irodalmi találkozás hanganyagát tette elérhetővé, ugyanakkor ott van még a fentebb már említett Partizán közös olvasóprogramja, amelynek műsorán épp a több mint 1000 oldalas Végtelen Tréfát beszélik át a kötet magyar fordítójával.
TANULJUNK NYELVEKET!
Amikor a saját anyanyelvünk (és esetleg még egy-kettő) táján otthonosan mozgunk, tanulhatunk újakat is. Az úgynevezett listening-feladatok mindenkinek ismerősek lehetnek az iskolapadból. A Learn by podcast sorozata nyelvtanulási lehetőségeket kínál, legyen szó angolról, németről, spanyolról vagy éppen olaszról. A méltán népszerű Duolingo-applikáció is segítséget nyújt, így pár hét alatt a nulláról könnyen eljuthatunk addig, hogy pár sablon alapján egyszerű beszélgetésbe kezdjünk egy másik emberrel.
PÁRKAPCSOLATI CSEVELY
A hír- és politikai műsorok, az irodalom és sok más komoly podcast mellett terítékre kerülnek könnyedebb hangvételű, szórakoztató anyagok is. Ezek közé sorolhatjuk a párkapcsolati csevelyeket is, ahol férfiak és nők egymással és egymásról beszélnek. Magyarul a Szeret, nem szeret lehet érdekes, angol nyelven pedig akár egy női golfozó (és médiasztár) Paige Spiranac Playing A Round With Paige Renee című podcastjába is beleáshatjuk magunkat.
MEDITÁCIÓ, RELAXÁCIÓ
A nyugati világban az utóbbi években reneszánszát éli a mindfullness, azaz a tudatos jelenlét. Aki már próbált öt percig csak a saját lélegzetére figyelni, az tudja, nem is olyan egyszerű dolog ez. A különféle online áruházakban rengeteg meditációs vagy éppen relaxációs applikációt találhatunk bármely operációs rendszerre, de lehet, hogy erre nincs is szükségünk. A podcastok között is szép számmal találhatunk meditációs segítséget: a Meditation Oasis vagy a Daily Meditation Podcast hagyományos, hangalámondásos módon segít végig a meditáción, míg a Meditative Story különleges eseményeit akár séta közben is élvezhetjük.