Ősz Londonban 2.
TOWER BRIDGE
Nagy fejtörést okozott a Viktória korabeli kereskedőknek a Temzén való hajózás London belvárosa felé. A folyó még elég széles lett volna ahhoz, hogy egy gőzös elférjen, de nem volt olyan magas híd, ami alatt átfért volna. Megoldható lett volna, hogy lebontsák az addigi hidat, de a közúti forgalom miatt szükségük volt rá, a teherforgalom nem állhatott meg. Aztán a londoniaknak eszükbe jutott, hogy hogyan lehetne megetetni a kecskét, és megtartani a káposztát is. Brit tudósok, akarom mondani brit mérnökök 1894-ben átadtak egy kétszárnyú billenőhidat, amely teljes mértékben felnyitható, így a böhöm nagy hajók is gond nélkül át tudtak siklani a két torony között. Aztán ha a hajó átért, akkor csak lehajtották a két „utat”, és megint át lehetett sétálni a híd egyik végéből a másikba. Ez a különleges megoldás a mai napig csodálatot kelt sok-sok turistában, és nem mellékesen a mai napig naponta többször ki- és becsukják a hidat.

Mára már nem gőzgép mozgatja a híd két részét, de a régi gőzgép és motor megtekinthető egy kiállítás keretében. Az üvegpadlón letekintve láthatjuk az alattunk átrohanó autókat, hangyányi embereket, és az alattuk sárosan-szürkén hömpölygő folyót. Ahogy a kis nóta is mondja: London Bridge is Falling Down... Csakhogy ami naponta fel-le „esik”, az nem a London Bridge, hanem a Tower Bridge, de ez teljesen logikus számunkra is. (Na jó, nem az.)

ENGLISH BREAKFAST
Az angol reggeli annyira kalóriadús, hogy reggelire csak akkor ajánljuk, ha az ember történetesen egy bányában dolgozik. Mára az angolok sokkal szívesebben eszik a kartonpapír ízű müzlit, ahogy az angolszász világ más részein, mégis ez az egyszerű, ám nehéz étel az idők során megtartotta a nevét. Az angol reggeli összetevői szabadon variálhatók, és a következő hozzávalókból áll: bab, főzelékszerűen megfőzve, tojás, bacon, kolbász, sült hagyma, sült gomba, sült paradicsom, párolt borsó, vajas toast, és kötelezően az angol fekete tea, természetesen tejjel. Ami nálunk különlegességnek számít, az a hash brown, ami lényegében zsírban kisütött főtt, tört krumpli, és a black puding, ami pedig a véreshurka – senkit ne tévesszen meg a puding szó! A turisták többnyire egy jó angol sörrel vagy ciderrel öblítik le az artériákat tömítő, zsíros falatokat. A mellékelt képen látható angol reggeli a végtelen összetevőjű ételnek egy egyszerűsített változata.

CAMDEN TOWN
Camden Town könnyen megközelíthető metróval vagy busszal a belvárosból. London itt egy másik arcát mutatja, ami nem a közönyös metropolisz, nem a banknegyed, és nem is Erzsébet királynő palotája. Régebben, amíg a kínai árusok nem árasztották el ócska vackaikkal a boltokat, igazi központja volt minden szubkultúrának, amely az átlagtól elütött: a goth, a futurisztikus, a steampunk stílus szerelmesei itt vásároltak szöges bakancsokat, szadomazo kellékeket, és itt készültek a legmegdöbbentőbb tetoválások is. A valaha istállóként szuperáló hely évek óta ad otthont ennek a színes piacnak, ahol még egy magyar lángosos is megtalálható. A Cyberdog az egyik legismertebb bolt, ahova kötelezően mindenkit elviszek, aki velem londonozik.

A bolt stílusa a bizarr és a futurisztikus között határozható meg, a legérdekesebb része pedig az alsó szint, ahol egy rúdtáncos szórakoztatja a vásárlókat. A piac területén van még egy életnagyságú Amy Winehouse-szobor, és a vicces üzletneveknek se szeri, se száma. Camden Townt látni kell.

Igaz, aki nem akar sok pénzt költeni, az inkább maradjon távol a piactól – vagy ne vigye magával a pénztárcáját. Különleges szuvenírt tűrhető áron azonban itt érdemes beszerezni. Ha valaki bőrkabátot vásárolna, akkor vagy vegye elő az alkudozóképességét, vagy még véletlenül se menjen be egyik boltba se, mert ki fogják fosztani.
Az előző rész itt olvasható.