Merii Kurisumasu és akemashite omedetou gozaimasu!

Karácsonyi és újévi szokások Japánban

Az a tény, hogy Japánban is van karácsony, lehet sokak számára furcsának tűnik… Itthon a karácsony keresztény ünnep, amelynek hosszú hagyománya és szakrális jellege is van. Míg nálunk a meghittség időszaka ez – az őrült karácsonyi vásárlástól és a ki rakta el ilyen hülyén a karácsonyi égőket tavaly?!-tól eltekintve –, ahol a családé a főszerep, addig a japánoknál ez az ünnep kicsit más… – mivel a felkelő nap országa lakosságának csupán töredéke keresztény, inkább kereskedelmi ünnep jellege van.

A szigetországban a karácsony pontosan egy napra, december 24-re korlátozódik: az ünnep a halloweeni láz lecsengése és az újévre történő izgatott készülődés közötti időszak közepén helyezkedik el, amelyre annyira nem is a meghittség, hanem a felhőtlen boldogság a jellemző. Japánban a karácsonynak inkább Valentin-napi feelingje van, ugyanis az utóbbi évtizedekben kialakult egy olyan hagyomány, mely szerint ha ezen a napon nem randizol senkivel sem, akkor a következő évben ugyanez lesz a helyzet, sőt akár egész életedre szingli maradhatsz! Így minden japán igyekszik ezen a napon deeto-ra, azaz randira menni, vagy legalább társaságban lenni, hogy kibekkeljék az életük végéig tartó szingliséget.

De mi kerül az asztalra karácsonykor? Minden japán KFC-vel ünnepli a karácsonyt. A csirke jelenti az ünnepi menüt, ugyanis a japánok többsége abban a tévhitben él, hogy a nyugati országokban a szenteste csúcsát a csirke jelenti. A hagyományos partyvödör a legnépszerűbb ebben az időszakban, amit legalább egy hónappal a nagy nap előtt meg kell rendelni. Másik, szinte tradicionálisnak számító édesség a kurisumasu keeki, a karácsonyi torta. A több mint százéves torta végleges formáját 1922-ben nyerte el. Az igazi, japán kurisumasu keeki-t vaníliás piskóta alkotja tejszínhabbal, amelynek tetején csokoládédíszek és eprek díszlenek. Érdekesség: a karácsonyi tortákat leárazásokkal szeretnék eladni karácsony másnapján, december 25-én, viszont ha aznap nem adják el, nagy valószínűséggel már nem is fogják. Ezért a nyolcvanas években, azokat a nőket, akik nem mentek férjhez 25 éves korukig, kurisumasu keeki-nek nevezték.

A karácsonyi időszak elmaradhatatlan kelléke a karácsonyi díszeken és zenéken túl, a karácsonyi díszkivilágítás. Ezen a napon az egyik legnagyobb látványosság a Starlight Garden, ahol több millió égőt helyeznek el szőnyegszerűen a földön, amik zenére mindenféle színben, különleges formákat kirajzolva villognak. Japánban az év vége közeledtével úgy érzik, illik megajándékozni azokat, akiknek hálásak – ezt mégsem karácsonykor teszik (karácsonyi ajándékot általában csak szerelmes párok, a gyerekek és a barátok kapnak), hanem az ún. oseibo alkalmával, amikor főként a tanárokat, a főnököket és a családi barátokat szokták megajándékozni. December 25-én szinte azonnal lekerül a karácsonyi dekoráció, így elkezdődik az újévre való felkészülés. A családdal közösen eltöltött idő, a közös ebéd vagy vacsora, a rokonlátogatás a szigetországban január elejére tolódik, így számukra a japán újév tölti be azt a szerepet, amit nálunk a karácsony.

NAP ZENÉJE:

Leona Shishigami: Christmas song

NAP SZAVA:

Merii Kurisumasu! – Boldog karácsonyt!

Galéria