Stílus és luxus Sollentuna börtönében

Börtön – átok, vagy áldás? – 6. rész

A szabadságvesztésnek több formája van, de mi e helyütt beszéljünk a börtönről. Természetesen mindannyian különbözünk, így a különböző országokban különböző börtönökre bukkanhatunk, hol jobb, hol pedig igazán rosszabb feltételekkel. Ebből kifolyólag pedig felmerülhet a kérdés: Vajon a börtön átok, vagy egyes országok esetében valódi megváltás?

SOLLENTUNA (Svédország)

Svédország elítéltek híján sorra csukja be börtöneit. A börtönlakók száma évről évre csökken. A börtön célja nem is a büntetés, hanem a bűnözés csökkentése – vélik a svédek.

A Sollentuna egy valódi luxusfegyház, ami inkább hasonlítható egy kényelmes hotelhez, mint börtönhöz. Jól felszerelt szobákkal, valamint edzőteremmel rendelkezik. A rabok szabadidejükben edzhetnek, megfőzhetik a saját ebédjüket és tévét nézhetnek.

A hely csupán annyiban különbözik egy szállodától, hogy lakói nem távozhatnak kedvükre.

Veterán szarkák Onomichiban

Veterán szarkák Onomichiban

ONOMICHI (Japán)

Japánban az idősek esetében egyre gyakoribb a bűnözés. Növekszik az ötven év feletti bolti szarkák száma. Ez a börtön pont arra szolgál, hogy az öregek méltó körülmények között töltsék kirótt büntetésüket.

Ezt a helyet úgy rendezték be, hogy a tolókocsisok is gond nélkül juthatnak el egyik pontból a másikba. Sok beteg rabbal találkozhatunk, s nagy részük állandó ápolásra szorul.

Szabadidős foglalkozások az edzés, a társasjátékozás, a kötés és a varrás.

A szobák kicsik, de fel vannak szerelve tévével, tatami szőnyeggel, asztallal, valamint mellékhelyiséggel. A rabok minden személyes holmijukat egy kofferben tárolják, valahányszor elhagyják lakosztályukat.

Habár a Champ-Dollon luxusbörtönnek számít, kívülről nézve nem túl vonzó

Habár a Champ-Dollon luxusbörtönnek számít, kívülről nézve nem túl vonzó

CHAMP-DOLLON (Svájc)

A genfi Champ-Dollon ugyancsak luxusbörtönnek számít. Eleinte gyakoriak voltak a zavargások, idővel azonban felújították, aminek köszönhetően ma inkább egy ötcsillagos hotelhez hasonlítható.

A bentlakóknak tartaniuk kell magukat a szigorú napi rutinhoz. A nap 23 óráját a szobájukban töltik. Ébresztő után körbejárják a rabokat, hogy elmondhassák, mire van szükségük (vécépapír, boríték, levélpapír). A rabok akár dolgozhatnak is. Tizenegy órakor ebéd, 16 órakor egy óra szabadidő, amikor a foglyok elhagyhatják a szobájukat, utána pedig korai vacsora. Itt minden nap egyforma.

(Folytatjuk)

Galéria