Budapestre látogat a The Cure

Az angliai The Cure az idén ünnepli fennállásának negyvenedik évfordulóját. A 77 állomásos körút során Magyarországra is ellátogatnak tizenegy év után. Három óra intenzív dark/new wave/alter/rock kúrára számíthatnak október 27-én a Budapest Arénába látogatók.

A The Cure sokak számára csak egy sötét hangulatú rádiós popzenekar. Aki ezen változtatni szeretne, annak ajánlom a Staring at the Sea című videoválogatást, amely alapjaiban változtatta meg az én zenei látókörömet is. A másik kézenfekvő megoldás végignézni az én első számú kedvenc dalaimnak a listáját, amely tíz részre van tagolva.

1.) A Killing an Arab volt 1978-ban az együttes első kislemeze. A dalcím miatt a bandát pár firkász összekapcsolta a rasszizmussal. A dalszöveget egyébként Albert Camusnak a Közöny elbeszélése ihlette.

2.) Az első album 1979-ben jelent meg, amely egyben a korai fázis lezárása is. A punkzene hatása itt még tagadhatatlan, de az album nyitódalában már ott van az alap dark/goth rock. A 10:15 Saturday Night a tökéletes aláfestése azoknak az éjjeleknek, amikor egész idő alatt várunk egy olyan telefonhívásra, aminek érdekében valójában nekünk kellene tennünk végre valamit.

3.) Az 1980-as Seventeen Seconds lemezzel egy othodox dark rock trilógia kezdődött a banda életében. Az A Forest a dark rock műfaj alfája, és egyben a legtöbbet játszott The Cure dal is.

4.) A Pornography lemez egy Fuck You! üzenet volt a világ számra. A nyitó One Hundred Years pedig a legsötétebb dal, amelyet az akkoriban komoly alkohol- és drogproblémákkal küszködő zenekar írt.

5.) A The Head on the Door lemezt már a kritikusok is elismerték. A zenekar szándékosan írt egy sokszínűbb albumot, amellyel maguk mögött tudják hagyni az orthodox dark skatulyát és a new wave felé közelítettek. A Push a zenekar egyik legszebb édes-kesernyés dala, amely bár a tömegőrületet elkerülte, a koncertek elengedhetetlen része.

6.) Robert Smith érzelmi élete kezdett sínre kerülni 1987-re. Ebben szerepet játszhatott a következő évre előreirányzott házassága középiskolás szerelmével, Mary Poole-lal. A sok pozitív vibráció eredménye egy sokkal könnyedebb hangvételű lemez lett, amely világsztárt csinált a zenekarból. Lásd például a Why Can't I Be You? című slágert.

7.) Kovács Robi egy óriás pillangóvá változva elpusztítja a Godzilla monstrummá vált, South Parkban tomboló Barbara Streisandet a sorozat egyik részében. Az epizód végén megtudjuk, hogy Stan és Kyle szerint a Disintegration minden idők legjobb lemeze. Ez Kovács Robi szerint is így van. A zenekar a rádiós áttörés után visszafordult a dark/goth gyökereihez, de azt immár sokkal közérthetőbb formában adja elő.

8.) Az 1984-es The Top lemez volt a dark/goth korszak végleges lezárása, de még mindig egy nehezen emészthető pszichedelikus segélykiáltás az egész. A Give Me It mindig tökéletes választás egy házibuli lezárására. Aki ezután is maradni akar, megérdemli a totális szétesést.

9.) Robert Smith színpadi megjelenése a popkultúrában vitathatatlan. Ő ihlette Tim Burton rendezőt Ollókezű Edward figurájának megteremtésére, Neil Gaiman képregényrajzoló részben róla mintázta Sandman alakját. James O' Barr a The Crow alkotója is The Cure-fanatikus volt, és több dalszövegük is inspirált egy-egy epizódot. Ezek után természetes volt, hogy ők írták meg Burn címmel a filmadaptáció egyik betétdalát.

10.) Az 1983-as Japanese Whispers a new wave korszak eljövetelét hirdette a bandában. Igazi vegyesfelvágott ez a kislemezgyűjtemény. A The Walk egy igazi betépett dal, melynek a hangulata tökéletesen passzol a képtelenül groteszk éjszakákhoz.

Aki elégedetlen a választásaimmal, az nyugodtan hallgasson meg egy Greatest Hits válogatást a zenekartól, elvégre a rádiós dalok azon megtalálhatóak. A koncertre jegyek korlátozott számban még kaphatók a www.livenation.hu oldalon keresztül és a Ticketpro országos hálózatában. Szerbiából ez alkalommal is külön busz indul az eseményre Belgrádból. A sötét oldal fényében találkozunk...

Az esemény hivatalos facebook-oldala:

Galéria