Több figyelmet a szezonban – kullancsok!
Immár május hónapba érkeztünk – a hideg, borús napokat végre napsütés és meleg időjárás váltja fel. Ennek köszönhetően a majálist követően egyre több időt töltünk a természetben, és előtérbe kerülnek a szabadtéri tevékenységek. A túrázás, a szabad ég alatt történő sportolás szépségei mellett azonban nem árt kellő figyelmet fordítani a természetben jelenlévő, sokunk számára ismeretlen veszélyforrásokra.
Valószínűleg mindannyian ismerünk olyan személyt, aki már tapasztalta ilyen-olyan csípések kellemetlenségeit. Kiemelkedően fontos mindannyiunk számára, hogy tudjuk, mi a teendő kullancs, méh vagy egyéb más rovar támadásakor. A nyári hónapok során az egyik leggyakrabban támadó ízeltlábú a kullancs, amelynek csípésével kapcsolatban számtalan rémhír és téves elmélet terjedt el az elmúlt évek során, holott megfelelő felkészültség és ellátás mellett az esetek többségében pánikra és aggodalomra semmi ok.
A kullancs az ízeltlábúak törzsébe tartozó vérszívó élősködő állat, amely leginkább az emlősök vérével táplálkozik, de bizonyos esetekben madarak és hüllők vérét is szívhatja. A kullancsok ily módon egyik gazdaszervezetről a másikra kapcsolódva különféle fertőző betegségek terjedését idézik elő, s ez különös félelmet kelt az emberekben. Kedvelt élőhelyük az erdős, bokros, magas fűvel benőtt területek, így kiemelt figyelemre és óvatosságra van szükség ilyen helyeken.
Kullancs csípése esetén nem kell azonnal pánikba esni, mert nem minden egyed fertőzött, így nem is hordozója a kórokozóknak. A legfontosabb minél előbb észrevenni a kullancsot a bőrfelületen, mivel minél előbb eltávolítjuk, annál kisebb az esélye, hogy bajt okoz. Ezért ajánlott minden szabadidős tevékenység után alaposan megvizsgálni a testünket, és ellenőrizni, hogy a nap folyamán nem gyűjtöttünk-e be kullancsot. Leginkább a lágyabb bőrfelületeket (hónalj, térdhajlat, törzs, fejbőr) ajánlatos átnézni, mivel ezeket szeretik a legjobban. Mivel a kullancs az ormányát csak érzéstelenítés után nyomja a bőrbe, az ember leggyakrabban csak viszketést érez a csípés helyén.

A kullancs eltávolításának módja számos kérdést vet fel, de a legfontosabb arra ügyelni, hogy ne nyomjuk össze a kullancs testét, így kisebb lesz az esélye annak, hogy a kullancs által hordozott kórokozók az ember szervezetébe jussanak. Az eltávolításra teljes mértékben alkalmas a gyógyszertárakban beszerezhető kullancscsipesz, de megfelelhet a célnak egy közönséges hegyes csipesz is. A bőrhöz közel ajánlott megfogni a kullancsot, és lassan húzni kifelé, úgy, hogy a bőrfelületen „sátor” keletkezzen, majd hagyjuk, hogy a kullancs maga engedje el a bőrfelületet (semmiképp sem kitépni vagy csavarni!!!). Ha a kullancs maga engedi el a bőrt, nem kell tartani attól, hogy a szájszerve beszakad, de ha ez mégis megtörténne, akkor sem nem kell pánikba esni, és semmiképpen sem szükséges megpróbálni eltávolítani, mert az csak a gyulladás kialakulását segíti elő. Kiemelkedően fontos, hogy ne használjunk semmilyen krémet, fertőtlenítőt, olajat, parfümöt az eltávolítás előtt és utána sem, mivel ezek a szerek csak helyi irritációt kelthetnek, de a kórokozók terjedését nem tudják megakadályozni.
Bizonyos esetekben indokolt orvoshoz fordulni kullancscsípés esetén: ha a csípés a fejen történt, ha a csípés helyén koncentrikus körök jelennek meg, piros bőrfolt, láz, ízületi fájdalom, szédülés, fejfájás esetén, térdízületi duzzanat megjelenésekor, tudatzavar kialakulásakor.
A kullancsok által terjesztett leggyakoribb megbetegedés a Lyme-kór és az agyvelőgyulladás. Ezeknek a megelőzése céljából minden gyanús kullancscsípéssel a lehető legkorábban orvoshoz kell fordulni, hogy idejében megkezdődhessen a szükséges gyógykezelés.
A kullancscsípés esetében is a leghatékonyabb gyógymód a megelőzés, ezért nem szabad alábecsülni a bőrfelület átvizsgálásának fontosságát minden szabadban töltött nap végeztével. Bizonyos országokban már létezik védőoltás a kullancscsípés ellen, de amíg nem kerül sor a vakcina felvételére, nem marad más, mint fokozott ellenőrzés.