Ha szakad a szalag
A térdízület csontok, szalagok, inak és más szövetek összetett szerkezete. A szalagokat a szövetek erős kötege képezi, amelyek egyik csontot a másikhoz kötik. A térdízületnek kettő oldalszalagja és ugyanennyi keresztszalagja (elülső és hátulsó) van. A keresztszalagok a térd belsejében keresztezik egymást, összekötve így a combcsontot és a sípcsontot. Feladatuk, hogy stabilizálják az ízületet, vagyis hogy mozgás közben megakadályozzák a csontok nagymértékű elmozdulását.
Az elülső keresztszalag sérülése az egyik leggyakoribb térdsérülés. A szalagszakadás lehet részleges (ritkán) vagy teljes. Kisebb sérüléseknél a szalag csak húzódik, megnyúlik, szakadás nélkül.
OKOK
Az elülső keresztszalag-sérülések leginkább olyan sporttevékenységek közben történnek, amelyek során gyakori a hirtelen megállás vagy irányváltoztatás, a térd csavarásos mozdulatai, az ugrás és a földet érés (futball, kosárlabda, kézilabda, gimnasztika, síelés stb.). A sérülés oka lehet a térdet érő direkt ütés is (például összeütközésnél). A keresztszalag sérülése mellett a térdet alkotó többi szövet is érintett lehet. A hirtelen beálló erős fájdalom miatt a sérült nem tud lábra állni, ezért úgy kell levinni a pályáról. Nőknél könnyebben megtörténhet – valószínűleg az anatómiai, az izomerősségi és a hormonális különbségek miatt (az ösztrogén hormon miatt a nőknél lazábbak a szalagok).
TÜNETEK
Az elülső keresztszalag sérülésének jelei és tünetei általában a következők:
DIAGNÓZIS
A sérülés után mielőbb kórházba kell szállítani a sérültet. A fizikális vizsgálat során elsőre nehezen állítható fel a diagnózis, a meglévő duzzanat miatt. A röntgenfelvételek segítségével kizárható az esetlegesen fennálló törés, de nem látható a szalagszakadás. Részletesebb képet és pontos diagnózist a mágneses rezonanciás képalkotás (MRI) nyújt.
KEZELÉS
A kórházban a térdízületet rögzítik. Az otthoni öngondozás célja a fájdalom és a duzzanat csökkentése. A pihenés elengedhetetlen a mielőbbi gyógyulás érdekében. A sérült térd terhelését csökkenteni kell. Ajánlott a végtagot felpolcolni és legalább kétóránként jegelni. Hatásos gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítót szedni.
Műtét
Ahhoz, hogy a térd visszanyerje korábbi állapotát, műtétre van szükség, azaz az elszakadt keresztszalag pótlására. Abban, hogy kinél van szükség műtéti beavatkozásra, szerepet játszik a sérült kora, életmódja, igényei. Idősebb személyeknél, akik nem sportolnak, inaktívak vagy ülőmunkát végeznek, elkerülhető az operáció; növésben lévő gyerekeknél pedig elhalasztható a növekedés befejezéséig. Fiatal, aktív személyeknél, sportolóknál javasolt az elszakadt szalag pótlása. A műtét után a térdízület visszanyeri stabilitását. Ha nem végezzük el a szalagpótlást, számolni kell azzal, hogy egy instabil térd újabb sérülésekhez vezethet, és nagyobb a porckopás kialakulásának kockázata.
Rehabilitáció
A rehabilitáció célja a térd mozgástartományának helyreállítása és az izmok (főként a combizom) erősítése. Általában több hétig tart. A gyógytornász megtanítja, hogyan kell végezni a gyakorlatokat. Egyes gyakorlatok otthon is elvégezhetők. Használható térdrögzítő is, aminek feladata az ízületek stabilizálása. A térd terhelésének csökkentése céljából ajánlatos mankók használata. A rehabilitációs gyógytorna elengedhetetlen műtét után, de azoknál is javasolt, akik nem szeretnének sebészeti beavatkozást.
MEGELŐZÉS
A keresztszalag-sérülések megelőzése érdekében fontosak a lábizmokat erősítő gyakorlatok, hangsúlyt fektetve a megfelelő technikára és a térd helyzetére. Fontos az adott sportághoz megfelelő lábbelit viselni. Az ugró és földetérési technikák fejlesztésére szolgáló edzések is segíthetik csökkenteni a sérülési kockázatot.