A podcastműsorok színes palettája (1/2)
Podcastvilág 4. rész: Hírműsoroktól a dokumentum-podcastokig
Most, hogy mindenki megtanulta, pontosan mi is a podcast, illetve alaposan megismerkedett kedvenc podcastapplikációjával, ideje pár pillantást vetni a kínálatra. Ez pedig igencsak bőséges, hiszen a már meglévő csatornák mellé nap mint nap újak csatlakoznak, így gyakorlatilag kimeríthetetlen tárházból válogathatunk. Mielőtt a Podcastvilág további írásaiban egyenként kiemelném személyes kedvenceimet, nem árt rendszerezni a műsorokat. Tematikailag ugyanis jól feloszthatók/kategorizálhatók az adások. Lássuk!
HÍRMŰSOROK
A Fear of Missing Out korában kihagyhatatlan kategória. Információra szükségünk van, hiszen minden pillanatban tudni akarjuk, mi történik a világban. Legyen szó politikáról, sportról, celebekről, koronavírus-járványról, a hírműsorok azok, amelyek – legtöbbször a felszínt kapargatva – beszámolnak az eseményekről. A podcastok univerzumában a hírműsorok nem merülnek ki annyiban, hogy a műsorvezetők felolvassák a hivatalos tájékoztatásokat. Szinte kivétel nélkül mindegyikben sor kerül egy-egy rövid interjúra, kommentárra, magyarázatra, ami betekintést enged a dolgok miértje mögé. Arra pont elég, hogy elinduljunk egy mélyebb barangolásba, és az adott témába jobban beleássuk magunkat. A hírműsorok közül kiemelkedik a The New York Times – The Daily című naprakész adása, de ott van még a Today, Explained és a Today In Focus is.
RÁDIÓMŰSOROK
Az előző írásokban már értekeztem arról, hogy a hagyományos podcastcsatornák mellett bizonyos rádióadások felvételeit is bármikor meghallgathatjuk. A kínálat között szerepelnek a reggeli műsorok, amik kiváló ébresztőnek számítanak, de az sem baj, ha délelőtt lemaradunk róluk. Környékünkön a Pannon Reggeli rövid bejátszásait és a pannonos fiúk agymenéseit hallgathatjuk mindig friss, színes témákban. Magyarországon a Rádió 1 Balázsék című műsora nyújt szórakoztató perceket, ahol a névadó Sebestyén Balázs mellett Rákóczi Ferenc és Vadon János őrül meg.
POLITIKÁBÓL SOSEM ELÉG?
Ha akarjuk, ha nem, a politika alapvetően befolyásolja napjainkat, ezért nem árt, ha időnként elegendő tudást szerzünk az aktuálpolitika területén. Összetett kérdéskörről lévén szó, az ilyen podcastokkal Dunát lehet rekeszteni, ami talán nem is akkora baj, ha függetlenek szeretnénk maradni, és szívesen meghallgatjuk a feleket a különböző témákban. A hírműsorokkal ellentétben ezek az adások nem csak érintőlegesen foglalkoznak egy-egy témával, így gyakran egy óránál is hosszabb beszélgetések alakulnak ki. Az Európai Unióval foglalkozó podcastok közül említésre méltó az Inside Europe és az EU Confidential, a magyarországi közélettel pedig a HVG közéleti podcastja és időnként a Szertár foglalkozik.
SPORTOLJUNK!
Sportújságíróként leginkább a sportos podcastoknál érzem a műsorok fontosságát, a munkámhoz ugyanis számos háttérinformációt a podcastokból szerzek. A fociról rengetegen beszélnek, de nem mindegy, hogy kik és hogyan, ezért érdemes a szakértőkre hagyatkozni. Magyar nyelven a Teljes Terjedelem, a Közös Albion és a Ziccer kizárólag a focival törődik. A többi sport sem szégyenkezik, hiszen a Sport TV és az Eurosport egyéb mozgásformákkal is hétről hétre foglalkozik. Akinek az angol sem okoz gondot, nyugodtan letöltheti a Table Tennis Talkot, a Table Tennis Podcastot vagy éppen a Tennis Podcastot.
DOKUMENTUM-PODCASTOK MINDEN MENNYISÉGBEN
Aki azt hiszi, hogy a világon csak dokumentumfilmek léteznek, jókorát téved! Nincs mindig szükségünk vizuális ingerre ahhoz, hogy tanuljunk és okuljunk, hiszen a podcastok világában is találhatunk ismeretterjesztő műsorokat. A The Documentary Podcast és a Documentary of the Week mindig érdekes témákkal várja a hallgatókat!
(Folytatjuk)