Enyhítsd a fájdalmad!
A fájdalom egy szubjektív és kellemetlen érzés, amely a szövetek károsodása során jön létre. Maga a fájdalom érzése egy roppant összetett és bonyolult folyamat a szervezetünkben. A fájdalomküszöb individuális, mindenki máshogy éli meg. Akadályozhat bennünket a mindennapi feladataink elvégzésében, negatívan hat az életminőségünkre. Ez egy hasznos és figyelmeztető tünet, amelynek a jelentősége abban rejlik, hogy fellépésekor orvoshoz kényszeríti a beteget. Megkülönböztethetünk akut és krónikus fájdalmat. Az akut fájdalom hirtelen jelentkezik, rövidebb ideig tart, általában jól lokalizálható, jól reagál a különböző gyógyszerekre, vagy magától is elmúlhat. Ilyen fájdalom keletkezik például sportsérüléseknél. Ezzel ellentétben a krónikus fájdalom, amely különféle megbetegedések kísérő tünete, hosszan tart, és a kezelése is nehezebb.

A fájdalom enyhítésére vagy megszüntetésére a gyógyszerek közül analgetikumokat (an –nélkül, algos – fájdalom), vagyis fájdalomcsillapítókat használhatunk. Ezek az orvosságok lehetnek ópioid vagy nem ópioid analgetikumok. Léteznek már kombinált formában is. Az ópioid, vagyis a kábító hatású fájdalomcsillapítókat (például a morfin) a legerősebb fájdalmak kezelésére alkalmazzuk, csakis receptre írhatók fel. Leggyakrabban rákos megbetegedéseknél használják. A nem ópioid fájdalomcsillapítók gyengébb hatásúak, ezért ezeket enyhe és mérsékelt akut fájdalmak kezelésére alkalmazhatjuk, mint például a fejfájás, a menstruációs fájdalmak, a fogfájás, az izom- és ízületi fájdalmak. Ezek az orvosságok a fájdalomcsillapítás mellett gyulladáscsökkentő és lázcsillapító hatással is rendelkeznek. A fájdalmat bizonyos enzimek hatásának a megfékezésével gátolják. Recept nélkül kapható gyógyszerek. Használatuk előtt mindig olvassuk el az útmutatót! Kisebb dózissal kezdjük, majd fokozatosan növelhetjük a maximális dózisig, a fájdalom erősségétől függően. Mivel ezek a gyógyszerek irritálják az emésztőszervrendszer nyálkahártyáját, hosszan tartó szedésük esetén emésztési zavarokat okozhatnak, rosszabb esetben gyomorfekélyt. Ezért mindig étkezés után igyuk őket! Ne fogyasszunk alkoholt e gyógyszerek szedésének ideje alatt! Az analgetikumok önmagukban is károsítják a gyomor nyálkahártyáját, alkohollal keverve ez a mellékhatás fokozódik.

Íme néhány, nálunk leggyakrabban használatos fájdalomcsillapító:
• Aszpirin vagy acetilszalicilsav (Andol®, Midol®, Aspirin®)
500 mg-os dózisban van forgalomban. A dózisok között legalább 4 órának kell eltelnie, a napi maximális dózis 6 tabletta lehet. Gyakran allergiás reakciót válthat ki. Az aszpirint nem ajánlják 16 éven aluliak számára, valamint asztmában szenvedőknek. Fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és lázcsillapító hatása mellett antiaggregációs hatással is bír, ami azt jelenti, hogy gátolja a vérlemezkék összetapadását, vagyis a vérrög képződését.
• Paracetamol (Panadol®, Febricet®)
Tabletta, szirup, infúzió és pezsgőtabletta formában van forgalomban. Léteznek különböző kombinációi C-vitaminnal, koffeinnel stb. Nincs gyulladáscsökkentő hatása. Gyermekek is használhatják, nekik a legmegfelelőbb gyógyszerforma a szirup. A terhesség és a szoptatás ideje alatt kizárólag paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítók alkalmazhatóak. Nem okoz hasi panaszokat. Ritkán okoz allergiás tüneteket. Asztmások is bátran használhatják. Egy-két tablettát (500 mg) vehetünk be 3-4-szer naponta, vagyis legfeljebb 8 tablettát. A paracetamol gyakran megtalálható más, például megfázási tünetek enyhítésére szolgáló gyógyszerekben is.
• Ibuprofen (Brufen®, Rapidol®)
Létezik tabletta, szirup, kapszula és gél formájában. Gyakran okoz emésztőrendszeri panaszokat. Mindig étkezés közben, álló helyzetben és egy pohár vízzel igyuk meg, így elkerülhetjük, hogy a tabletta megakadjon a nyelőcsőben, és a nyálkahártya irritációját vagy sérülését váltsa ki.
• Diklofenák (Diklofen®, Voltaren®)
Kifejezett a gyulladáscsökkentő hatása. Az ízületi és az izomfájdalmakra a legjobb, ha lokálisan használjuk, gél formájában, körkörös mozdulatokkal masszírozva a fájdalmas területet.
Ha a fájdalmaink nem múlnak el, mindenképp jelentkezzünk választott orvosunknál!