Ajakherpesz – a visszatérő nyavalya
Az ajakherpesz (herpes labialis) egy gyakori vírusos fertőző megbetegedés, amelynek jelenléte igencsak frusztráló. Kórokozója a herpes simplex vírus (HSV), egy elterjedt mikroorganizmus, amelynek két típusa van: egyes (HSV-1) és kettes típus (HSV-2). Régebben úgy vélték, hogy az egyes típus ajakherpeszt, a kettes pedig nemi herpeszt okoz, de ma már tudjuk, hogy mindkét vírus mindkét betegséget okozhatja. A vírus közvetlenül bőrkontaktussal vagy nyállal terjed.
Az egyes típusú herpeszvírus okozta fertőzés lehet elsődleges és másodlagos (visszatérő). Az elsődleges fertőzés még gyermekkorban megtörténik, és leggyakrabban tünetmentes. Emiatt az emberek többsége nincs tudatában annak, hogy mikor is találkozott először ezzel a vírussal. Ritkább esetekben akut íny- és szájüreggyulladás (gingivostomatitis) formájában jelentkezik, ezt láz és a nyaki nyirokcsomók megnagyobbodása követi. Általában egy- és hároméves korú gyermekeknél fordul elő, és akár kezelés nélkül is elmúlik 1-2 hét alatt. Az elsődleges fertőzés után a vírus bizonyos idegek mentén feljut az V. agyideg idegdúcába, és ott marad alvó állapotban, egész életünkben, mindamellett, hogy a szervezet ellenanyagokat termelt vele szemben. Tehát a vírus és a szervezetünk egyensúlyba kerül egymással. Időről időre a vírus újból aktiválhatja magát, amikor is az idegdúcból az idegek mentén eljut az ajkakig, s ott a felső sejtrétegben újból elkezd szaporodni, tüneteket okozva. Ez leggyakrabban akkor történik, amikor szervezetünk ellenálló képessége legyengül, mint például fáradtság, kimerültség, fizikai megerőltetés esetén, stresszhelyzetekben, lázas állapotban, felső légúti megbetegedéseknél, erős UV-sugárzás hatására, menstruáció alatt stb. Az ajakherpesz gyakran jelenik meg télen, amikor a hideg és a szél kiszárítják az ajkakat, és sérülékennyé válnak. Hogy télen megelőzzük az ajkak kiszáradását, ajánlatos valamilyen ajakápoló terméket használni.

Az ajakherpesz helyi viszketéssel, bizsergéssel vagy égető érzéssel kezdődik, majd fájdalmas bőrpír és duzzanat jelenik meg, a felszínén egy kis csoport hólyagocskával. Az elváltozás leggyakrabban az ajkakon, a nyálkahártya és a bőr határán jelenik meg, vagy ritkán előfordulhat, hogy a szemhéjon. A hólyagok folyadékkal vannak kitöltve, pár nap után felszakadnak és kisebesednek (ez általában a legfájdalmasabb szakasz), majd a felszínükön sárgásbarna pörk (megszáradt váladék) képződik. A pörk alatt a seb gyógyulni kezd. Hagyni kell, hogy a pörk magától váljon le, ami után rózsaszínes vagy piros maradhat a bőr. Az ajakherpesz heg nélkül begyógyul 5–10 napon belül. Ritkábban tovább is megmaradhat, ha nem kezeljük. Ilyenkor ajánlatos orvoshoz fordulni. Általános tünetek ritkán jelentkeznek. Néha az elváltozások felülfertőződhetnek, ezért ne vakarjuk, és ne érintsük meg őket piszkos kézzel!
A herpeszvírus elleni vakcina előállítása ez ideig nem járt sikerrel. Léteznek különféle kezelési lehetőségek, de sajnos egyikkel sem tudjuk kiirtani a kórokozót a szervezetünkből vagy megakadályozni a herpesz újbóli megjelenését. Az elváltozásokat lokálisan aciklovir hatóanyag-tartalmú krémmel lehet kezelni, ami enyhíti és gyorsítja a betegség lefolyását. Naponta 5-ször, 4 óránként kell alkalmazni, kivéve éjszaka. A kezelést legjobb minél korábban elkezdeni, már az első tünet (bizsergés vagy viszketés) jelentkezésekor, még mielőtt a hólyagok megjelennének. A krémet legalább 4-5 napig használjuk. Célszerű megfigyelni, hogy nálunk melyik az a provokáló tényező, amely a herpesz visszatéréséhez vezet, és ha lehetséges, kerüljük el. Fontos az immunrendszerünk erősítése egészséges táplálkozással, megfelelő mennyiségű folyadék bevitelével, elegendő alvással, stresszhelyzetek kerülésével stb.
Ha herpeszünk van, egy kis odafigyeléssel könnyen megakadályozhatjuk, hogy a környezetünkben élők is elkapják. Ha megérintetted a herpeszt, utána moss kezet! Ne szúrd ki a hólyagocskákat! Kerüld a csókolózást! Más ne használja a poharadat, az evőeszközöket közvetlenül utánad, csakis a megfelelő tisztítás után!