Anna menne, enne
Ismerek olyan utazókat, akik a Lonely Planetet fejből fújják, ha új országba készülnek. Akik egy hátizsákkal világgá mennek. Olyanokat is, akik nem készülnek a helyből, ahova utaznak, aztán az idegen országban a hotelben wifit keresve nézik meg, hogy milyen látnivalók vannak körülöttük – és egyáltalán, hol is vannak. Van, aki a legdrágább hotelbe megy, és este tévét néz a frissen húzott ágyán, meg olyan utazó is akad, aki egy rossz szagú hostelbe megy vissza aludni egy átsétált éjszaka után, vagy aki idegenekkel bulizik hajnalig és couchsurfingel 6 ismeretlennel, akikkel nagyon jól érzik magukat.
Az imént felsorolt embertípusok nekem mind az utazó kategóriába tartoznak, egészen addig, amíg valaki azt nem állítja magáról, hogy ő nem hajlandó megkóstolni a helyi ételkülönlegességeket, mert: utálja a csípős ételeket, fél a gyomorrontástól, ... érzékeny – a pontok helyére tegyél be bármilyen intoleranciát vagy ételt, és amúgy is azt állítja, a McDonaldsnál jobb kaja nincs.
Az ilyen ember érzékeny pont számomra. Ilyenkor sajnálom azt az elpöfögött üzemanyagot, amit a repülő kiadott magából azért, hogy ezt az embert a világ egy másik pontjára szállítsa. Ennél csak az rosszabb, ha valaki idióta módon turistáskodik, és árt a helyi természetnek (pl. bedrogozott tigrisekkel pózolás, elefánton lovagolás, korallpusztítás), de komolyan: inkább elviselem az olyan utazót, aki drága hotelben lubickol, miközben 20 méterre van tőle a tenger, mint azt, aki inkább eszik rántott húst, mint hogy sushit, pad thai-t, rament, lakshat enne.
Ha új helyen vagyunk, érdemes megismerni a kultúrát. És mi mesél többet egy nemzetről, mint az, hogy mi táplálja? Épp ezért mutatok néhány ételt, ami megmozdít egy-egy nemzetet.
Kezdjük Ázsiával.

DURIÁN
A durián Dél-Kelet Ázsiából származik, és ott az egyik legvágyottabb gyümölcs. Jellegzetes szaga – sőt, nyugodtan mondhatom: bűze – miatt a hotelekből, autóbuszokból ki van tiltva, de az ázsiai nép mégis imádja. Olyannyira, hogy vannak All You Can Eat durián éttermek, ahol egy bizonyos összeg befizetése után órákon át ehetjük a különböző mértékben érett gyümölcsöket.

A durián nem olcsó gyümölcs még Ázsiában sem. Elviekben afrodiziákum, és vitalizáló hatása miatt gyógyszerként is fogyasztják. Szaga valahol a romlott tojás és a hányás között mozog. Duriánt tiltó táblákkal több országban is találkozhatunk.

MANGOSZTÁN
A duriánnal ellentétben a mangosztán a világ egyik legfinomabb gyümölcse. Édes, bő lével átitatott húsa leginkább a mangóra és a licsire hasonlít, nagyon édes, és eteti magát. A thai nép a mangosztánt mennyei ajándéknak tartja, és én egyetértek velük abban, hogy ha az isteneknek lenne kedvenc gyümölcsük, valószínűleg ez lenne az. Antioxidánst és rengeteg vitamint tartalmaz. Ha tehetitek, mindenképpen kóstoljátok meg!

(Folytatjuk)