Fogat (moss) fogért!

Egészségügyileg jelentős hónapot írunk ismét – a november fogászati hónapként a fogaink épségét megőrző aktivitásokra igyekszik felhívni a lakosság figyelmét. Többünk számára ismert az a tény, hogy a maradó (állandó) fogakat természetes úton nem vagyunk képesek pótolni, ahogyan esetleg egyes állatfajok teszik (lásd a tigriscápákat, akik életük során akár 10 000 fogat is elhasználnak!). Éppen ezért a jó életminőség fenntartása érdekében kénytelenek vagyunk megőrizni fogaink egészségét, mivel nagyon sok jelentős életműködés kapcsolódik hozzájuk. Amellett, hogy a harapást, rágást, ételőrlést teszik lehetővé, a beszédképzésben is fontos szerepük van, nem beszélve arcunk esztétikájáról (és az Instagramos szelfiken megmutatkozó fogkrémreklámos mosolyainkról).

Alsó és felső fogsorunk összesen 32 fogat tartalmaz. Az egyik leggyakoribb, korosztályotokat érintő probléma a bölcsességfogak előbújásának rendellenessége, ez 16 és 30 év között történik. Sokszor megesik, hogy a 8-as fog (ahogyan sokszor említjük) kinő, de nem a megfelelő irányba, vagy akár egyáltalán elő sem bújik. Mivel élettanilag nem túlzottan jelentős ez a fog, viszont csúnya szövődményeket okozhat, ha nem megfelelő a felszínre törése, leggyakrabban el kell távolítani.

Éppen a bölcsességfogak azok, amelyeket a leginkább érint az emberiség talán leggyakoribb megbetegedése, a fogszuvasodás (caries). A fogszuvasodás szájhigiéniánk elmaradásának vagy hibáinak a következménye, ezáltal könnyen kivédhető lenne. Az ételmaradék, amelyet nem távolítottunk el fogmosáskor, lerakódik a fogak felszínén, majd táptalajt képezve a szájban megtalálható baktériumok számára, elősegíti az elszaporodásukat – mindez a kaja és a baktérium által képzett zutyulék a plakk. Ez a cucc képes arra, hogy lebontsa a fog külső borítását, a zománcot, majd behatolva a fog belsejébe, gyulladást okoz. Végső esetben ez a kis szennyeződés a fogunk vesztét okozhatja, s ezt csak igen drága fogászati eljárásokkal lehet pótolni.

Nagyon sok helyen találkozhatunk olyan plakátokkal (pl. a fogászati rendelők várójában, az egészségügyi intézményekben stb.), amelyek a fogszuvasodás elleni lépéseket próbálják az agyunkba vésni. Ez nem szükségtelen. A caries ellen rettentően egyszerű lépésekkel tudunk védekezni, a probléma az, hogy ezt egy életen át kell művelni. A legalapvetőbb szabályok a következők:

1. Odafigyelni a táplálkozásra! – Egészségünk megőrzése érdekében kerüljük a magas cukortartalmú étkeket, italokat (nem csak a fogszuvasodás megelőzése érdekében). A szénsav sem a barátunk. Együnk olyan dolgokat, amiket sokat kell rágni – rostos ételeket, almát, gabonafélét. Ilyen módon tud segíteni a rágógumi is, de abból is csak a cukormentes hasznos. A rágás természetes módon tisztítja a fogaink felszínét, de nem mentesít a fogmosás alól!

2. Fogmosás! – Sokszor hallottuk ezt a felszólítást szüleinktől lefekvés előtt. Pontosan a lefekvés előtti fogmosás a legfontosabb, mivel a plakkban lévő baktériumoknak egy egész éjjel áll rendelkezésükre a fogaink alattomos módon való lebontására. A fogorvosok napi kétszeri, legalább 2 percig tartó fogmosást ajánlanak, megfelelő technikával. Ez pedig a következő: a fogkefe sörtéit érintsük a foghoz és ínyhez kb. 45 fokos szögben, és oldalirányban „rezegtessük” a fogkefét, ezzel fellazítva a plakkot. Ezután „söpörjük” a plakkot a fogínytől el – a felső fogsor esetén lefelé, az alsónál pedig felfelé („ahogyan az eső esik és a fű nő”). A végére a nyelv felső felszínének a letakarítása marad.

3. A jó fogápolási eszközök a barátaink! – A fogkefét évszakonként, azaz 2-3 havonta cseréljük. Lehetőség szerint puha vagy közepes keménységűt használjunk. Az elektromos fogkefe használata kiváló opció, manapság már olcsón be is szerezhető. Szájvizet használhatunk kiegészítésként a fogmosások után. A fogselyem alkalmazása is szükséges, mivel a fogkefe sörtéi nem férnek be a fogak közötti szűk résekbe. Kb. 2 arasznyi (1 arasz megegyezik a kinyújtott hüvelykujj és kisujj közti távolsággal) selyemre van szükségünk, amelynek végeit feltekerjük a két kezünk gyűrűs- vagy középső ujjaira, a középső résszel (amit a mutató- és hüvelykujjak közé szorítunk) pedig jól kitakarítjuk a fogak közti zugokat.

4. A fogorvost évente kétszer látogassuk! A fogorvos legyen ugyancsak a barátunk. Félévenkénti kontroll szükséges, hogy az időközben jelentkező egyéb problémákat idejében lehessen észlelni és a szükséges beavatkozásokat megtenni (fogkő, szuvasodás betömése stb.).

A cikk létrejöttében szakmai segítséget nyújtott Menyhárt Tímea fogorvostan-hallgató. Ezúton is hálásan köszönöm neki.

Galéria