Fotó: Szerda Zsófi

Egy újabb Malom-könyv

A Malomfesztivált sokáig emlegetjük, sztorizunk róla, visszasírjuk, és természetesen várjuk a következőt. Az idén viszont nemcsak port, emlékeket, a telefonunkban fotókat vihettünk haza a fesztiválról, hanem akár egy ott született könyvet is. Első alkalommal szervezték meg a L(in)ÓKÖTŐ nevű könyvillusztrációs alkotótábort, amit Szentpéteri Dóra (PTE-MK Tervezőgrafika) és Madari Kinga (PTE-MK Tervezőgrafika) vezetett.

Szentpéteri Dóra tervezőgrafikus, a pécsi Drukker Közösségi Nyomdaműhely tagja és Kingával közösen találták ki, hogy a tábor résztvevőivel illusztrálnak egy könyvet, ami vajdasági szerzők verseit tartalmazza. Tizenkét fiatal szerző adott verseket a kötethez, és tizenhárom illusztrátor alkotásával együtt készült el az összművészeti kiadvány. Dórát alaposan kifaggattuk a munkafolyamatról:

– Tavaly vettünk részt először a Malomfesztivál alkotótáborán a Drukker csapatával, és egyértelmű volt, hogy ez az idén is folytatódni fog. Már az év elején elkezdődött a brainstormolás, hogy ezúttal mi legyen az, amivel a résztvevők foglalkozhatnának. A Drukker közösségi nyomdaműhely egyik fő eljárása a rizó, azaz a risográf, egy 1980-as évekbeli mosógép méretű, Japánból származó fénymásológép. Mivel alkalmas sokszorosításra, így egyszerű nagyobb mennyiségben is nyomtatni vele. Gyakori, hogy akár egy pár napos workshop keretein belül egy zine-t állítanak össze a résztvevők. Valójában ebből indultunk ki. De, hogy a technika kompatibilis legyen a malmos körülményekkel, úgy döntöttünk, hogy a linómetszés lesz a számunkra megfelelő eljárás. Szóval ez volt az alapötlet, s a következő lépés annak eldöntése volt, hogy de vajon mi lehet az, ami egy ilyen könyvbe belekerülhet. Átbeszéltük a csapattal, Szerda Zsófival, és nagyon gyorsan kiderült a válasz, hogy ide versek kellenek. De ha már malom, akkor legyenek vajdasági versek! Zsófi felkeresett 12 kortárs költőt (köztük téged is, Timi), s így alakítottuk ki a versekből az illusztrációk nélküli layoutot a könyvre. Madari Kingával levágtuk, kilyukasztottuk, lenyomtattuk az anyagot még Pécsett a műhelyben (itt nagyjából egy heti előmunkálatról van szó). A tábor elején minden résztvevő választott egy verset, és ahhoz készítette el a saját linómetszetét. Amint megvoltak a dúcok, a csillagprés segítségével mindegyikből 32 darabot lenyomtattunk az előkészített papírokra a versek mellé. Amint sikerült mindenki illusztrációját lenyomtatni, az utolsó napon elkezdődött a borítókészítés, a könyvkötés és a kiállítás installálása. Mindez tökéletesen kitöltötte az alkotótábor öt napját. Összesen 31 darab könyvet sikerült elkészítenünk, ebből minden résztvevő és költő számára jutott egy-egy példány. Amit még fontosnak tartok megemlíteni, hogy a kötet neve a színész táborozóinak köszönhető. Nagyabonyi Emese egy asszociációs játékként feldobta a résztvevők között a könyvünket, és így született nagyjából 26 potenciális név, ami közül választhattunk. Így lett a könyvünk címe Részrehajló repedések – mesélte Dóra.

Fotó: Lévai Fanni

Fotó: Lévai Fanni

A kötetben szereplő versek szerzői: Berényi Sarolta, Bíró Tímea, Celler Kiss Tamás, Cirok Szabó István, Dimitrov Nikoleta, Garai Bálint, Greguss Lilla, Gömöri Eszter, Kormányos Ákos, Oláh K. Tamás, Papp Katalin, Tóth Johanna.

A kötet illusztrátorai: Dankó Boglárka, Gergić Andrej, Gergić Ena, Jankovics Éva, Lahos Melody, Lévai Fanni, Madari Kinga, Német Klaudia, Biacsics Renáta Renya, Shuztheisz Helga, Sörös Teo, Szentpéteri Dóra, Tóth Mélykúti Patrik.

Galéria