Fotó: www.scienceandtechnologyresearchnews.com

Jogi Kar, te drága!

DAY 165: AZ ÉREMNEK IS KÉT OLDALA VAN

Sosem voltam igazán biztos benne, hogy a büntetőjogi tantárgyaknak csak az elméleti részét tanuljuk-e, vagy valaki a sorok között azt szeretné megtaníttatni velünk, hogy hogyan kell valakit megölni, hogy hogyan kövessük el a tökéletes bűntettet minél kevesebb ránk utaló bizonyítékkal. A tananyag néha kísértésbe tud ejteni... Mintha a mondatok azt suttognák, hogy használj, élj velem, viszont korántsem olyan kontextusban, hogy tanuljam meg a bírósági eljárás minden menetét, és éljek a tudásomon alapuló jogaimmal.

Másrészt meg nem lenne fergeteges, ha olyasvalaki ölne meg, aki tudja, hogy mit csinál, hogy mi a törvényben elirányzott büntetés? A gyilkos nem hirtelen felindulásból, tudatlanul ontaná a vérem, hanem ismerve a büntetést, tudja, mire vállalkozik, és tisztában van a következmények minden oldalával.

DAY 166: GYOMORFORGATÓ TANTÁRGYAK VOL.4

Mindenkinek vannak kedvencei. Még a szülőknek is, ha a gyerekeikről van szó. Egyszerűen valamit vagy valakit jobban szeretünk, mint mást. És hogy mi rejlik az ilyen érzések mögött? No, az kizárólag szubjektív kategória. Valaki azért nem szereti a földimogyorós fagyit, mert szerinte a kikiriki sós, a fagyi meg édes, és a kettőt nem lehet kombinálni. Más talán halálosan allergiás rá. De mintha kellene ok arra, hogy valamit utáljon az ember.

Egyes tantárgyakat nem azért utálok, mert sok a tanulnivaló, és minden egyes fontosnak számító mondat absztraktul van megfogalmazva. Valahogy azt is meg lehet tanulni. Vannak hatszáz oldalas könyvek, amiket ki hitte volna, de élvezet olvasni. A büntetőjog és a kötelmi jog is terjedelmes. Viszont mihelyt az ember megérti a lényeget, rájön arra is, hogy nemcsak hasznos, hanem egyben csodálatos tantárgyakról van szó. Másrészt a legutálatosabb tantárgyak úgy vannak megfogalmazva, hogy még a hülye is megérti őket. Nem kell hozzá sem jogi egyetem, sem középiskola. Még a legförtelmesebb mondat is beleég az ember fejébe, és hamarosan azon kapja magát az illető, hogy este lefekvés előtt ez az utolsó gondolata, és reggel is ugyanígy kel, pedig már előző este sem volt kellemes érzés. Egyes gondolatok olyanok, hogy képesek megkeseríteni az ember életét. Egy lédús és édes narancsba akartam beleharapni, de fogaim egy grépfrút gerezdjeibe mélyedtek bele.

A rövid ideig tartó tantárgyak hátránya továbbá, hogy a könyvet úgy kell megtanulni, ahogy meg van írva, és nem lehet válogatni, átugrani még a legutálatosabb mondatokat sem, és az átfogalmazásra sincs esély. Ha a holttest óránként egy fokot veszít a testhőmérsékletéből, akkor azt úgy kell megtanulni, hogy a holttest óránként egy fokot veszít a testhőmérsékletéből. Krimiket nézni agyonsimkelt színészekkel egy dolog. De tudni, hogy valójában milyen nyomok után kutatnak a nyomozók, no, az egy kissé elrontja a filmektől nyert élvezetet.

DAY 167: HOLNAPI TÉMA: HERBICIDEK

2015 júliusa óta, vagyis attól a naptól fogva, hogy beiratkoztam az egyetemre, sok meglepetés ért. Találkoztam már matematikával, a röviden megírt könyveket, a vaskosakkal ellentétben, lehetetlennek bizonyult megtanulni. Azt viszont, mondjuk, sosem gondoltam volna, hogy egy napsütéses tavaszi napon majd a peszticidekről fogok tanulni. Igen, még mindig a Jogi Karon. Így, a negyedik évben eléggé felpörögtek a dolgok. Legutóbb elsőben éreztem úgy, hogy olyan tantárgyakat tanulok, amiknek nem sok köze van a joghoz. A zsebszámológép és az anatómiai atlasz lassan felváltja a törvénykönyveket.

Galéria