Ismered a tested?
A címben szereplő kérdésre nagyon könnyű gondolkodás nélkül rávágni, hogy persze. Hiszen tudjuk, melyik a kezünk és melyik a lábunk, fölismerjük magunkat a fotókon, és azt is megtanultuk, hogy melyik ételtől kell tartózkodnunk, vagy hogy mennyi alkoholt ihatunk, mielőtt rosszul lennénk. Ez azonban még csak a felszín. Ha őszintén végiggondoljuk, hogy mennyit tudunk a saját testünkről, sokszor kiderül, hogy nem mindig értjük, mit akar nekünk jelezni, hogyan működik, mit kíván éppen, vagy mi ellen tiltakozik. Érdemes a testünk megismerésére időt és energiát fordítani, mert ezzel a saját életminőségünket növeljük: az egészségünk, a szexualitásunk, sőt a stílusérzékünk és a mentális jóllétünk is hálás lesz érte.
Azt persze sokszor, sokan elmondják, hogy hogyan kell kinéznie a testünknek, és még a működésmódjával kapcsolatban is vannak társadalmi elvárások. De azt túlságosan kevesen kérdezik meg, hogy te hogyan érzed magad a testedben.
A testtudatosság nem egyszerűen egy spirituális divatszó, hanem egy gyakorlatias hozzáállás. Akkor vagy testtudatos, ha tudod (vagy legalábbis törekszel arra, hogy megtudd), mi történik a testedben, mire hogyan reagál, hogyan változik, és hogyan tudod a lehető legjobban támogatni. Ehhez az kell, hogy ne csak akkor figyelj rá, amikor már valami fáj, hanem akkor is, amikor minden rendben van.
Sok lány először a menstruációval kerül közeli kapcsolatba a testével, ami sokaknak egyértelműen negatív élmény. Fájdalom, kellemetlenség, titkolózás, tanóra alatti görcsök, dugdosott betétek, halk sutyorgás a vécében. Pedig lehetne ez ünnep is, hiszen a menstruáció nem hiba a rendszerben, hanem annak a jele, hogy nő vagy, és ezzel minden rendben van. A menstruációd mindig jelez valamit: mesél a hormonokról, a ciklusodról, a stresszről, az életmódról. Elmondja azt is, ha minden rendben van, és azt is, ha valami probléma akadt. Ha megismered a menstruációs ciklusod sajátosságait, sokkal könnyebben és biztosabban fogod megérteni azt is, hogy mit mesél neked a menstruációd.
Hasonlóképpen van ez a szexualitással is. Sok lány az internetről, a kortársaitól, a filmekből, a sorozatokból, a kellemetlen élményként megmaradt szexuális felvilágosító beszélgetésekből, a szexista viccekből és a pornóipar által ránk ömlesztett videókból szerzi az ismereteit. (Meg sajnos a fiúk is.) Pedig a szexualitás sokkal több két ember pajzán aktusánál: itt érzések hullámoznak, döntések születnek, felelősségvállalás történik. Nagyon fontos tisztában lenni azzal, hogy mi történik velünk, mit jelent a beleegyezés, a vágy, a határok, a bizalom – és hogy mindez nem akkor kezdődik, amikor először fekszünk le valakivel, hanem már jóval korábban. A saját testünk ismerete a szexuális biztonság első lépése: ha tudom, mit érzek, mit akarok, mi a jó nekem (és azt is, hogy mit nem érzek, mit nem akarok, és mi az, ami nem esik jól), akkor nem leszek kiszolgáltatott.
Érdemes pár szóban a fogamzásgátlásról is szólni. Te hányfélét tudsz fölsorolni? A választás előtt érdemes kikérni egy szakember véleményét, és megfontolt döntést hozni, hiszen nemcsak arról van szó, hogy elkerüld a teherbe esést, és megúszd a szexuális úton terjedő betegségeket, hanem arról is, hogy méltón bánj a saját testeddel. Hogy ne az ijedelem vagy a külső nyomás mentén hozz döntéseket, hanem a tudásod alapján, élve a szabad választás lehetőségével, felelősséget vállalva saját magadért – és a partneredért.
Persze az egészséged más szeleteire is érdemes odafigyelned: mit eszel, mit iszol, milyen szereket használsz, mit és hogyan sportolsz. Azért edzel mert utálod a testedet, vagy éppen ellenkezőleg: mert szereted? A testeddel fogod leélni az egész életedet, így hát érdemes idejekorán elfogadnod és megszeretned, hogy aztán szabadon gondoskodhass róla. Illetve magadról, mert a tested (is) te vagy. Ha figyelmet és szeretetet adsz neki, ha nem legyőzendő ellenségnek tekinted, azt így vagy úgy, de meg fogja hálálni.