Fotó: Dribble

A legjobb podcastappok

Podcastvilág 2. rész: Használati kisokos minden platformra

A Podcastvilág első írásában arról értekeztem, hogy podcastot hallgatni érdemes. Nem mindegy azonban, hogyan tesszük ezt. Akárcsak a tévé- vagy sorozatnézéshez, úgy a podcastokhoz is szükséges egyfajta műsorfüzet, ahol követni tudjuk, éppen melyik podcastcsatornánk jelentkezett új epizóddal. Persze, mindezt lehet külön oldalakon is figyelni, de egyszerűbb, ha inkább az erre a célra fejlesztett applikációt használjuk. Szerencsére ilyenekből bőven akad a két legnagyobb operációs rendszer online áruházában, így kedvünkre válogathatunk közülük. Nézzük, melyik app mit kínál!

APPLE PODCASTS

A podcastpiac abszolút királya, a műfaj megteremtője és névadója. Helyzeti előnye, hogy minden Apple készülék alapvető felszerelése, de a gigacég ennek ellenére is egy jól működő, kompakt programot kínál személyében. Az Apple Podcastsban több mint 750 ezer show-t hallgathatunk, amelyek 20 milliónál is több epizódot tartalmaznak. Az app minden szükséges funkciót tartalmaz, így feliratkozhatunk kedvenceinkre, értesítést kapunk az új részekről, ezeket bármikor letölthetjük, hogy internetkapcsolat nélkül is élvezhessük. Különlegessége, hogy az iOS-termékeken keresztül szinkronizálja az adatokat, így amit iPhone-on elkezdtünk, azt iPaden is folytathatjuk.

GOOGLE PODCASTS

A másik nagy versenyző, ami csak saját operációs rendszerén belül érhető el. A keresőóriás applikációja egyelőre gyerekcipőben jár, hiszen nemrégiben indult el útjára, de letisztult felületével könnyen eligazodhatunk rajta. Használatát könnyíti, hogy a Google Asszisztenssel is vezérelhetjük, így alkalomadtán elég hangparancsokat mondani. Bár már így is nagy rajongótábora van, a tapasztalt podcasthallgatók hiányolhatnak pár funkciót, mert csak a legalapvetőbbeket tartalmazza. A Google Podcasts legnagyobb hátránya egyelőre az, hogy nem minden csatornát talál meg a neten, így a magyar podcastok egy részéről nem is szerzünk tudomást.

PODCAST ADDICT

Csak Androidra érhető el, de első lépcsőfokként aligha találunk nála jobbat. A podcastok mellett hangoskönyveket, élő közvetítéseket, YouTube-, Twitch- és Soundcloud-csatornákat is követhetünk. A kezelőfelülete kissé zsúfolt, de rövid használat után hozzászokhatunk. Az applikáció freemium, azaz ingyenes, de fizetős változata aprópénzért megvásárolható. Ez azoknak jöhet jól, akiket különösen zavar a tolakodó reklámok rengetege.

PLAYER FM

A felsorolásban ez az első, amely Androidon és iOS-en egyaránt elérhető, s mindkét rendszeren kiváló alternatívát jelent az Apple, illetve a Google Podcasts helyett. Számos témát és beállítási lehetőséget kínál, magyarul is tud keresgélni, és viszonylag könnyen személyre szabható. A Player FM ráadásul webes lejátszó formájában is elérhető, így asztali számítógépünkön is használható.

SOUNDCLOUD

A Spotify hiányában Szerbiában marad a Soundcloud. Eredetileg nem a podcastok hallgatására találták ki, de ezek világában is eligazodik. A felület ismerős lehet, weben, Androidon és iOS-en is ugyanaz, a szokásos lejátszási funkciókon kívül azonban nem kínál extrákat.

CASTBOX

Valószínűleg mind közül a legjobb – már ha az ember gyakorlott felhasználó. A korábban felsoroltak mindegyik tulajdonságát tartalmazza. Ingyenes és fizetős verziója is van, de a (nem zavaró) reklámokkal teletűzdelt ingyenes változat is tartalmaz mindent, amire egy usernek szüksége lehet. Keresni név szerint, valamint kategóriákra osztva lehet, és szinte kivétel nélkül megtalálja a magyar adásokat is. Sőt, a vajdasági magyarokat is! A Castboxszal mindent lehet hallgatni, ami audió. A szokásos lejátszási funkciók mellett haladó beállításokat is találunk, amikre a tapasztalt felhasználóknak szükségük lehet: ilyen a hangerő turbózása, a tempó beállítása, az alvási idő és az időkódok megadása stb. Támogatja a Chromecastot és a webes felületet is, és még saját közössége is van.

De minderről már csak a következő alkalommal olvashattok, amikor sorra vesszük, mire vágyik egy intenzív podcasthallgató.

(Folytatjuk)

Galéria