Petőfi fújta el a gyertyákat a tortán
Fotók: Szilágyi Nándor
A költészet napján egy nem mindennapi ajándékkal lepte meg a közönséget a kArc-irodalmi kávéház. Petőfi Sándor verseit szavalták el és zenésítették meg. Úgy alakult, hogy nem a szerelmes versek kerültek előtérbe, és a forradalmi sorokat a dalok ska és punk hangzása tette még izgalmasabbá.
Az április tizedikei Petőfi-kArcnak ezúttal a Danilo Kiš Alapítvány adott otthont. A kilencven néző nyolc órakor csatlakozott a forradalmi menethez. Pámer Csilla szavalata nyitotta meg az estét, majd sorban jöttek az ismertebbnél ismertebb Pefőfi-versek, mint pl. a Szeget szeggel, Pató Pál úr, Egy estém otthon, Arany Lacinak. Petőfi 1848-as naplójából is hallhattunk részleteket. Ki kell emelnem Baráth Attila munkáját, aki a többnyire vörös és fekete színben domináló videókat összeállította. Az egyik igazán humorosra sikeredett, ugyanis a költő szájáról olvashattuk a verssorokat egy 2D-s számítógépes programnak köszönhetően. A verseken egyértelműen felülkerekedtek a dallamok, Pálfi Ervin és Ifj. Kucsera Géza alkotásai. Pesitz Mónika és G. Erdélyi Hermina kettőse tornádóként söpört végig a publikum előtt a Szilaj Pista c. vers feldolgozásával. A két színművésznő tökéletesen egymásra hangolódott játéka igazi ínyencségnek hatott.

Különleges meglepetés volt az is, hogy Baráth Attilát is hallhattuk énekelni. Végre nem csak a technikai eszközöknél, hanem a színpadon állva a mikrofon mögött láttuk őt, miközben a Kellemetlen őszi reggelt énekelte. Még most is a fülemben motoszkál a Miért vagyok én még a világon c. megzenésített vers dallama, amely Pámer Csilla torkából csendült fel. Számomra ez a dal volt a legélesebb pontja az estének. Külön kis műsort képezett Csernik Árpád előadása, egy férfiasságtól sugárzó kollázs lenne, ha összeollóznánk az általa elszavalt költeményeket. Az irodalmi estet a Falu végén kurta kocsma c. vers akkordokba bújt változata zárta, amelyet Hajdú Tamás adott elő igazán megnyerő lezserséggel, megidézve ezzel a füstös kocsmahangulatot, melyben a lázadás keveredik az élni akarással. Szőke Attila egy megafonba szavalta a Nemzeti dalt, a háttérben pedig Pálfi Ervin, Ifj. Kucsera Géza, Miroslav Jovančić, Garai Róbert és Sánta Zoltán játszott alá dallamot. Meglehetősen jól összefér a ska és a forradalom, ajánljuk a költőknek, zenészeknek. Tessék minket kényeztetni ilyen csodákkal!

A Petőfi-költemények után ünneplés következett, ugyanis immár hároméves a kArc-irodalmi kávéház. A pezsgőzéshez és a tortázáshoz csatlakoztak a munkatársak, segítők, közeli barátok és hűséges nézők is. Három éve, a költészet napján született meg ez a mindenre elszánt, ötletekből ki nem fogyó kávéház, ahol metaforák és rímek ízesítik a kedvenc italomat, miközben egyre jobban szeretek élni, köztük lenni. Nem hat rám a koffein, a kArcolások viszont annál inkább. Napokig lázas mámorban élek egy-egy irodalmi est után, és szívből kívánom, hogy ez az érzés költözzön egyre több emberbe, a kArcosok Klubja pedig égjen még sok-sokévig ezen a művészet csiholta odaadó lángon.