A nehézfém bohém templomában 4.

Brutális bevégzés

Szombat reggel a Woodstock-hangulat továbbra is a csúcson volt a táborunkban, de hát nem verekedni, nem aludni és nem gyűlölködni mentünk. Ez egy ilyen virágszedős/szivárványos hely, ami Herbert Marcuse-nak is tetszene, és ha valaki belelazul, akkor abból igen nehezen mászik ki. Kb. mint azok a manusok, akik a tábor bejáratánál tanyáztak már négy napja magnóval, és nem vagyok biztos benne, hogy bejutottak egyáltalán a fesztivál területére. Valamelyik kora hajnalban az út közepén aludtak, Immortal-pulcsival takarták maguk, és tökölték a Possessed első lemezét… hát igen… „You can’t Stop Rock N’ Roll.”

Macedón barátaink nyösztetésére elmentünk a holland Severe Torture kora délutáni extrém death metal bulijára, ahol volt is mit látni, mert jól leszedték a fejeket. Egy kisebb kitérő után a német Dew-Scented death/thrash bulijára értünk vissza. Háromnegyedéig megtelt a küzdőtér kora délutánra, de ez már nem okozott meglepetést, akár a hatalmas pogo, circle pit, és mindaz, hogy ezt az izzasztó kánikulában nyomják több ezren. Még jó, hogy egész nap folyamatosan locsolták a közönséget és a járókelőket, lehet, páran gutaütést kaptak volna enélkül.

Dedikál az Impaled, Mikka nagyon bizalomgerjesztő

Dedikál az Impaled, Mikka nagyon bizalomgerjesztő

Az ős/alap/hírhedt finn black metal Impaled Nazarene fellépésére sem változott a helyzet egy dekát se. Mikka Luttinenről mindig azt gondoltam, hogy nem egészen tiszta, de most élőben is bizonyosságot nyertem, hogy a faszi nem komplett. Pattogott, mint egy gumilabda, és le-fel rohangált, akkora intenzitással, hogy már vártam, mikor esik össze. A Karmageddon Warriorsszal nyitottak, majd egy újabb dal következett, aztán Armageddon Death Squad, Steelvagina etc. Elég jól felölelte a műsoruk a teljes életművüket. Az Ugra-Karma lemezes Sadhu Satana dalnál Mikka úr úgy „megsatanaztatta” a közönséget, hogy érdekelt volna egy keresztény vallási felekezet véleménye a jelenetről. Mikor nyolcezren üvöltik, hogy „Satana”, az jó és vicces, és tiszta szociológia, inkább, mint teológia. A Winter War c. dallal zártak, és hiába volt visszázás, az idő elrepült!

Impaled Nazarene

Impaled Nazarene

Mikkát a Meet and Greet helyszínen láttuk viszont, hát fél méterről még pszichopatábbnak nézett ki. Megtudtuk, hogy a következő interjú a Krabathor koncertjével esik egybe. Meg lettem volna lepődve, ha valami gebasz nélkül múlik el a nap. Kárpótolt minket a kellemetlenségekért Timmel, a régi brutalos barátunkkal való találkozásunk. Mikor megtudta, mi lett a Venom-interjúnkkal, felajánlotta, hogy ideadja a sajátját, ezzel is segítve az underground testvériséget. Köszönjük, Tim, a Képes Ifi nevében!

Kisebb üzemanyagtöltés és pólóvásárlás után a Sodom koncertjére értünk vissza. Természetesen öblös telt ház várta a thrashlegendát délután hatkor. Angelripperék kiállása magabiztos volt, mintha csak Lemmy Papát láttam volna a színpadon. Nyitány az Agent Orange c. dallal, és a circle pit abban a pillanatban kitört, majd nem hagyott alább egy pillanatra sem a koncert végéig. Következett az újabb keletű In War in Pieces, az örök klasszikus Outbreak of Evil (a világ lerosszabbul feljátszott debütáló minialbumáról), aztán egy kis rockyval lazították a hangulatot a Surfin Bird c. dal (Trashmen-átdolgozás az 1950-es évekből) segítségével. Jött a Saw is the Law, pár újabb szerzemény, mint a City of God, a Stigmatized, aztán a Sodomy and Lust, a Blasphemer, amely a Venom Black Metal c. dalába hajlott át pár riff erejéig, majd a Remeber the Fallen, és egy kis visszázás után az Ausgebombt. Sodom-koncerten vagy 14 éve voltam, akkor is marha jó volt, és most is. Ők is megérdemelnék azt a megbecsülést, amit egy Motörhead megkap, csak sajnos még nem elég trendik, pedig egy Sodom-buliban nincs hiba. Az, hogy volt pár gyengébb lemezük is, miden bandával megesik.

Ne mondja nekem senki, hogy ez csak fiúknak való!

Ne mondja nekem senki, hogy ez csak fiúknak való!

Következő utunk ismét a sátorba vezetett, az amcsi Repulsion koncertjére. Ők is egy kultikus banda, akik mérhetetlen hatással voltak a death/grind létrejöttére, és nélkülük az olyan bandák, mint a Carcass, Brutal Truth, Napalm Death, Entombed, egész más zenét játszanának. A Repulsion mindössze egy lemezt adott ki, Horrorified címen még 1989-ben, és azóta is ezzel koncerteznek hébe-hóba, mikor valószínűleg utazhatnékjuk van éppen, vagy a pénz kell. A lényeg, hogy a sátor ismét a tömegnyomor szélén állt, de a koncert óriási volt, kurva jó hangulattal. Mivel ők kivételesen abban a szituációban voltak, hogy több a műsoridejük, mint a lemezük hossza, pár átdolgozással bővítették a repertoárt. Ezek közül néhányat nem tudtam beazonosítani, de az egyik, azt hiszem, Discharge volt, a másik pedig a Black Metal. Elmondhatom, hogy az idei Brutalon ez utóbbi dalt hallottam legtöbbször elhangozni, élőben is és lejátszóról. Jó buli volt, de ez is nagyszínpadot érdemelt volna.

Rohantunk vissza, hogy a Sick of It All koncertjéből legalább egy keveset elkapjunk, hát sikerült is. Az én életemben a hardcore a Step Down dallal kezdődött, itt pedig a koncert ezzel ért véget. Nagy bodybukfenc volt elöl, a banda jókedvűen zenélt, mi pedig örültünk, hogy ennyit elcsíptünk.

A cseh legenda Krabathor újjáalakuló koncertjére még jobban feltöltődött a színpad előtti tér. Ők az országuk metálzenei büszkesége, ettől függetlenül persze a banda Szerbiában nem volt soha túl ismert. Az első nóta a debütáló lemezes Psychodelic volt, majd jött a Faces Under the Ice, és mi elviharzottunk, legnagyobb bánatunkra egy olyan interjúért, ami mégsem jött össze.

A következő állomásunk ismét a töltött pulykára emlékeztető sátorban volt, és az angol Benediction koncertjére vártunk. A zenekar a Nightfear c. dallal kezdett, majd jött a Suffering Feeds Me, az Unfound Mortality, a Nothing on the Inside. Dave Hunt kiváló frontember, de sajnos a hangja meg sem közelíti Dave Ingram mély hörgését, és a hiányosságok ebben ki is merültek. A zenekar jó hangulatban zenélt, a közönség lelkes volt, és végig sepert a tombolása az olyan daloknál, mint a They Must Die Screaming, a Jumping at Shadows, az I Bow to None. A helyszín ismét csak szűkösnek bizonyult, a Benediction pedig, akárhogy is nézzük, egy meghatározó death metal banda. Hunt meg is jegyezte: „Három éve próbálják a szervezők összehozni a fellépésünket a Brutalon, és mikor összejön, akkor beraknak minket egy kibaszott sátorba”… khm… ez igaz. Hunt amúgy végig lelkesítette a közönséget, poénkodott magukon, a nézőkön, a műfajon. Utolsó dalként a Magnificant hangzott el, és fel is szívódtak gyorsan.

Satyricon

Satyricon

A Satyricon koncertjének a háromnegyedére értünk oda, amikor a Pentagram Burns c. dalt játszották. Elég egyértelmű megállapítás, hogy a banda, akárcsak a közönség, black metallal foglalkozott ekkor már vagy jó fél órája. A mosh helyett mindenki nagy beleéléssel ördögvasvillázott, és átadta magát a sötétségnek. A Satyricon már rég levetkőzte az egykori tini templomgyújtogató korszakát, igazi rocksztárok lettek, igazi nótákkal, ahol a zene minősége az elsődleges szempont. Nagyon szép tisztán szólt minden, Satyr frontemberi tevékenykedése pedig a 1980-as évek nagy stadionrock-zenekarainak énekeseit juttatta eszembe. A következő dal a Fuel for Hatred volt, majd jött a Mother North és végül a King, amit már a szörfösök sem hagyhattak ki, míg mások átszellemülve hallgatták. Lényeg a lényegben, a Satyricon egy kiváló koncertzenekar, de az egykori fektefém-lovagokból mára már rocksztárok lettek, és rég odalett a pőre sötétség.

A My Dying Bride koncertje alapos hangulatváltás volt. A világ egyik leglehangolóbb bandája teljesen magába zuhantnak tűnt, amikor belekezdtek a Like Gods of the Sun c. dalba, de hát így van ez rendjén. Az énekes Aaron fehér ingben adta elő a felkavaró dallamokat, Lena, a basszerlány fejébe pedig lehet, nem szeretnék betekintést nyerni, olyan szinten kikattantnak tűnik. Lassan hömpölyögtek az olyan dalok, mint a The Trash of Naked Limbs, a Catherine Blake, a From Darkest Skies, a She is in the Dark. A két gitáros, Andrew és az idén visszatért bandaalapító Calvin, derekasan rázta rőzséjét, míg a hegedű gyönyörűen sírt végig a koncerten, amely a csúcspontját (ebben az estben, tekintettel a műfajra, inkább a mélypont lenne helyesebb) a The Cry of Mankindnál érte el, majd a Turn Lose the Swans következett, és vége lett a hétszámos koncertnek. Haldokló menyasszonyékat többször láttam már, és ez volt az eddigi legmélyebb koncertjük. Míg pár éve kissé pörgősebbre (az ő mértékükkel persze) volt véve a repertoár, addig ezen a koncerten teljes elmélyülést kaptunk. Marha jó banda ők, de ha valaki nem érzi az ízét, akkor valószínűleg a legnagyobb büntetésként éli meg a zenéjüket.

Sodom

Sodom

Az utolsó koncert a holland Hail of Bullets fellépése volt, ami egy teljesen belassult My Dying után ostorcsapásként hatott. A közönség nagy része ekkora már elkezdett szétszéledni, de még mindig bőven akadt nézőjük. A három stúdiólemezről válogatott a death metal supergroup (ex-Pestilence, ex-Asphyx, ex-Thanatos, Ex-Gorefest stb.), hallhattuk a General Winter, a Warshaw Rising, az Ordered Eastward c. dalokat. Lendületes koncert volt hiba nélkül, és jó volt látni ezeket a death metal legendákat egy színpadon.

A koncert után azt tettük, amit minden becsületes fesztiválozó szokott az utolsó éjjelen. Amennyire tudtuk, próbáltuk a végtelenségig felfokozni hangulatunk, nem törődve a másnappal és a hazaúttal. Másnap reggel megtaláltam a hálózsákomat, bármennyire is hihetetlen, a kocsiban volt végig. Örömmel tudatosult bennem, hogy immár otthon is aludhatok benne, ha kedvem szottyanna.

Többen megkérdezték indulásunk előtt, hogy ki a fene hallgat ilyen zenét még, és kit érdekelnek olyan bandák, mint a Venom, a Sodom, az Onslaught, amelyek már rég lefutották a magukét. Szerintem ameddig több mint tízezren éneklik a dalaikat, addig van rájuk igény. Az underground azért underground, mert nem látszik, de nem azt jelenti, hogy a föld alatt nem él senki, visszahúzódva a fénytől. Mivel a napsugarak káros hatásairól folyamatosan jönnek a rémhírek a tömegmédiából, maradok én továbbra is távol a felszíntől, belemerülve a rejtőzködő homályba társaimmal együtt. És ameddig picsariszálás megy a televízióban zene helyett, inkább megyünk jó zenét hallgatni, és ha ezért majd ezer kilométert kell utazni, akkor megtesszük, de nem ülünk otthon a seggünkön nyafogni, hogy szar minden.

Lényeg a lényegben. Marha jó ez a fesztivál, és öröm látni, hogy folyamatosan fejlődik. Jövőre ugyanitt, remélhetőleg teljes létszámmal itthonról, mely szám… 666!!!

Galéria