Egyetemisták képes magazinja, a Stúdium

A STÚDIUM vajdasági magyar felsőoktatási magazin a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium kiadásában 2009 novemberében jelent meg először. Ingyenes, szemeszterenként megjelenő, magyar nyelvű magazin, főszerkesztője dr. Csányi Erzsébet, a VMFK elnöke, a rovatok szerzői, szerkesztői pedig egyetemi hallgatók, a lapterv, a vizuális arculat Török Erna munkája.

Célközönségét a vajdasági egyetemi hallgatók és egyetemi tanárok, a vajdasági magyar tudományos és művészeti élet szereplői képezik. A vajdasági magyar felsőoktatási térség szereplői szétszóródnak több város (Újvidék, Szabadka, Zombor, Becskerek) és sok egyetemi kar színtereire. Ezért a magazin elsődleges célja, hogy segítsen egységben látni a vajdasági felsőoktatást, azokat a kérdéseket, eseményeket, mindennapokat és ünnepnapokat, amelyekre mindannyian kíváncsiak vagyunk. A színes, gazdag képanyaggal ellátott újság a vajdasági magyar felsőoktatási/tudományos közélet tükreként, pillanatnyi helyzetképeként szolgál - az egyetemisták szemszögét, érdekeit tartja szem előtt. A periodikum összefoglalja a felsőoktatási továbbképzési lehetőségeket, a bolognai reformfolyamat helyi megvalósulási formáit, a rektorátus híreit, interjúkat, portrékat közöl az Újvidéki Egyetem újvidéki és szabadkai karain dolgozó és tanuló akadémiai polgárokkal, foglalkozik az egyetemista élet hétköznapjaival, kulturális lehetőségekkel, ösztöndíjakkal, versenyekkel, karrier-egyengetéssel, diákmunkával, álláspályázatokkal, az MNT ösztöndíjaival, valamint a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium tevékenységével, külön a Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferenciával kapcsolatos eseményekkel. Irodalmi-művészeti rovatai is vannak.

Miről olvashatunk a Stúdium 7. számában?

A beköszöntőt követő összefoglalókból betekintést nyerhetünk a közelmúlt eseményeibe, de lendületet is meríthetünk, melyet önnön fejlődésünkre fordíthatunk a tanulás, a munka és az alkotás tekintetében. Elsősorban a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék hallgatóinak írásait olvashatjuk. A Feliratkultúra c. rovatban a nyelvi tájkép fogalmának ismertetésére kerül sor és a mellékelt fényképekből az egyetemi város zsongása és rejtett üzenete bontakozik ki a többnyelvűség, a nemzeti sokszínűség vonatkozásában. A sorjázó rovatok beszámolnak az egyetemünkön zajló történésekről, a Kontaktzóna című programsorozatról és nemzeti, irodalmi ünnepeink eseményeiről. A Libatoll c. rovat a szárnyaikat próbálgató egyetemisták számára fenntartott tér, amelybe ez alkalommal kísérletező versformák kerültek rendkívül érdekes fotóillusztrációkkal. A továbbiakban néhány ingyenes sportolási lehetőségről, a háromdimenziós mozizás-élményéről olvashatunk, és egy Sóti Juli-portrét kapunk. A lap utolsó lapjain a VMTDK művészeti programjairól készült merész fotóösszeállításban gyönyörködhet az olvasó.

A Stúdiumot a Szekeres László Alapítvány támogatja.

Galéria