Mi vár rád az első nőgyógyászati vizsgálaton?
A nőgyógyászati vizsgálatot rengeteg rejtély és tabu övezi, az első ilyen alkalom pedig mind közül a legfélelmetesebb: nem tudjuk, mi fog velünk történni, miközben a testünk legintimebb részét tárjuk majd fel egy vadidegen szakember előtt. Márpedig az egészségünk megőrzése és a biztonságos szex érdekében egyaránt érdemes magunkat rávenni erre a látogatásra. Dr. Palotás Gábor szülész-nőgyógyász szakorvost arról kérdeztük, mikor jelentkezzünk először a nőgyógyásznál, hogyan zajlik a vizsgálat, és hogyan készüljünk rá fel.
n Mikor érdemes először nőgyógyászhoz fordulni?
– Panaszmentesség esetén a szexuális élet megkezdése után néhány hónappal, de mindenképpen még a tinédzserkor vége előtt. Panasz esetén pedig korábban is, például szabálytalan ciklus, cikluskimaradás, erős görcsök vagy fájdalom, hüvelyi folyás esetén. Az ideális persze az lenne, ha már az első tervezett együttlét előtt eljönne a páciens egy tanácsadásra, amikor átbeszélhetjük a fogamzásgátlási módszereket. Rendszeres nőgyógyászati vizsgálatra, méhnyakrákszűrésre panaszmentesség esetén az első szexuális együttlét után 2-3 évvel lesz majd szükség.
n Hogyan érdemes készülni az első nőgyógyászati vizsgálatra?
– Fontos az időzítés, tehát lehetőség szerint ne a menstruáció idejére kérjék az időpontot. Fontos kitérni a ruházatra is: célszerű a szoknya vagy egy hosszabb felső ruházat, illetve olyan lábbeli, amit könnyű le- és felhúzni. A nőgyógyásznál alulról kell levetkőzni, ami azt jelenti, hogy le kell venni a lábbelit, valamint szoknya esetén csak az alsóneműt, nadrág esetén a teljes alsó ruházatot. Érdemes előre felírni a kérdéseket, amiket fel akar tenni a nőgyógyásznak, illetve készülni kell azokra a kérdésekre is, amiket majd a nőgyógyász fog feltenni. Ezek között szerepelnek a menstruációs ciklusra vonatkozó kérdések, így érdemes elhozni a menstruációs naptárt. Fontos tudni, hogy mikor volt az utolsó menstruáció első napja, hogy volt-e már szexuális együttlét, és ha igen, akkor milyen módon védekeznek. Fennálló krónikus betegségekről, rendszeresen szedett gyógyszerekről, korábbi műtétekről, fennálló gyógyszerallergiáról is kérdezni fog a nőgyógyász, és az esetleges korábbi belgyógyászati leleteket is érdemes elhozni. Lesznek kérdések a családi anamnézisről is, ami azt jelenti, hogy fordult-e már elő a családban nőgyógyászati rákos megbetegedés vagy más betegségek, mint például szívinfarktus, agyvérzés, artériás vagy vénás trombózis, más belgyógyászati betegségek, pajzsmirigybetegség, cukorbetegség. Meg kell említeni, hogy a vizsgálatra üres húgyhólyaggal érdemes érkezni, kivéve akkor, ha gyaníthatóan hasi ultrahangra kerül majd sor. Ez akkor van így, ha a páciensnek még nem volt szexuális együttléte, és nőgyógyászati panasza van. Ilyenkor a vizsgálat előtt egy órával meg kell inni egy liter vizet.
n Maga a vizsgálat hogy zajlik?
– A kérdések átbeszélése után térünk rá magára a vizsgálatra, ami a vizsgálóágyon történik. Fel kell rá feküdni, és a nőgyógyász megtekinti a külső nemi szerveket. Ezután kerül sor a hüvelyi vizsgálatra: egy úgynevezett spekulum segítségével feltárjuk a hüvelyt, ahol láthatóvá válik a méhnyak felszíne, a hüvelynyálkahártya, a hüvelyfalak, a hüvelyváladék. Ezt követi az úgynevezett bimanuális vizsgálat, ahol a hason, illetve a hüvelyen keresztül megtapintja a nőgyógyász a méhet, petefészkeket. A fájdalmat vagy a kellemetlen érzeteket azonnal jelezni kell. Ha szükséges, ultrahangos vizsgálatot is végzünk, ami történhet hüvelyen vagy hasfalon keresztül, ez leginkább attól függ, megkezdte-e a páciens a szexuális életét.
n Kísérő bemehet a vizsgálatra?
– Ajánlatos kísérővel érkezni, különösen akkor, ha kiskorú a páciens. Az már egyéni megbeszélés kérdése, hogy a kísérő pontosan mikor van jelen. Az anamnézis felvételénél nagyon hasznos a szülő jelenléte, mert sokszor ő tud válaszolni a kérdésekre. Maradhat a kísérő a vizsgálaton is, hiszen van paraván, de ha a páciens ezt nem szeretné, akkor a kísérő kimegy, és esetleg visszajön utána, amikor a nőgyógyász összefoglalja a vizsgálat eredményeit, illetve tanácsot ad a továbbiakra nézve. Az orvost köti a titoktartás, és a vizsgálat semelyik szakaszában nem kötelező a szülő jelenléte.
n Milyen fogamzásgátló módszerek közül válogathatnak a tizenéves lányok?
– Mindenképpen javasoljuk az óvszert, ami nemcsak a nem kívánt terhességtől, hanem a szexuális úton terjedő betegségektől is véd. Szóba jöhet a kombinált fogamzásgátlás, például az óvszer és az orális hormonális fogamzásgátló tabletták vagy az óvszer és a hüvelygyűrű együttes használata. Nálunk ez utóbbi még nem annyira elterjedt, de elérhető fogamzásgátló módszer.